BABB | Bank Account Based Blockchain Hakkında

 BABB | Bank Account Based Blockchain Hakkında
Okunuyor BABB | Bank Account Based Blockchain Hakkında

Bitcoin ilk ortaya çıktığında ve devamındaki yıllarda insanları en çok heyecanlandıran şey, insanların kendi kendinin bankası olması fikri ve dünyada kurulu olan ’sömürü’ düzeninden kurtulabilme ihtimali idi. Bitcoin’in vaat ettiği bu muhteşem dönüşümden doğal olarak bir sürü insan etkilendi ve projeler geliştirdi. Merkezi olmayan banka fikrinden ortaya çıkan BABB ($bax) bu projelerden biri.

BABB‘ın açılımı Bank Account Based Blockchain anlamı Blokzincirine Dayalı Banka Hesabı. BABB mikro ekonomi için küresel bir banka olmayı hedefliyor. Whitepaperlarında ‘Bireylere ve işletmelere blockchain ile güçlendirilmiş bir İngiltere menşeili banka hizmeti sunmak.’

Babb odaklandığı alandaki problemleri şöyle sıralamış

 • Banka sisteminin riskleri, kısacası aşırı güvenden kaynaklanan riskler (verilerimizle ilgili)
 • Bankalara ve Hizmet’e ulaşmaktaki zorluk.
 • Bankaların Mikro Ekonomi üstündeki riskleri, bunu KOBİ’ler bazında usulsüz vb yapılan kayıtlar ve anlaşmalar olarak kısaltabilirim. Yani ihtiyacı olmayana verilen para verimsizliği arttırabilir.
 • Yetersiz sistemler. Kendi içinde gizlilik, rekabeti olmayan, merkezi olmak olarak ayrıştırabiliriz.

Çözüm olarak sunduğu ise dünyadaki herkese Babb ile merkezi olmayan herkesin katıldığı Birleşik Krallık banka hesabı sunmak. Ayrıca yerel merkez bankaları ile çalışarak yerel ekonomiyi de zenginleştireceğine inandığı bir hedefi var.

İnternetin olduğu her yerden ulaşabileceğiniz sistem merkezi olmayan, ucuz, güvenli, kolay banka hizmeti sunuyor. Bir bankada yaptığınız günlük işlemlerin hepsini Babb ile yapabileceksiniz. Buradaki İngiltere banka hesabını biraz açmak istiyorum.

Mevcut dünya düzeninde İngiltere’de banka hesabı açmak gerçekten çok zor, prestij gerektiren, uğraştırıcı bir aşama istiyor. Babb ile herhangi bir belge olmadan kolayca açabileceksiniz. Babb şu anda İngiltere’de kayıtlı bir şirket henüz banka lisansı alabilmiş değil. Merkez bankasına bankacılık lisansı için başvurmuş durumda. Henüz bir sonuç yok. Buradan sonuç çıkması oldukça önemli.

Merkez bankaları konusu açılmışken devam edelim. Babb merkez bankaları ile yakından çalışmayı hedefliyor. Dijital para birimlerinin merkez bankaları tarafından kullanımının kaçınılmaz olduğuna inanan Babb merkez bankaları ile anlaşma konusunda 2 farklı madde yayınlamış.

 1. Merkez bankalarının oluşturmuş olduğu dijital para birimlerini BABB altyapısı ile dünya üzerinde akışını sağlamak.
 2. Henüz dijital para birimini oluşturmamış merkez bankalarına BABB ile küresel platformun bir parçası haline gelerek işlem yapabilme imkanı sağlamak.

BABB, ekonomik denge vaat ediyor. Dijital para birimlerinin ulusal fiyat para birimlerine sabitleneceği ve değişim aracı olarak teşvik edeceği için istikrar getireceğini söylüyor. Sistemin regülasyon dostu olduğunu da söylemiş. Bunun sebebi ise basit; Merkez bankalarıyla çalışıyoruz.

Bir diğer özelliği uluslararası işlem, merkez bankaları ile olan iş birliği yerel olarak işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacak. Ayrıca Babb platformunda küresel işlemde yapabileceksiniz.

Babb, iki ürün tasarlamış.

 1. Babb APP, bu mobil uygulama ile bir selfie ve sesli komut sayesinde banka hesabı oluşturarak bütün banka işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. (Transfer, ödeme, nakit giriş – çıkışı, eşler arası işlemler.)

BABB App

 1. Babb Black Card, QR kodu ve NFC ile işlem gerçekleştiren güvenli bir kart. Kart ile ödeme kabul eden yerlerden ve internetten işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Babb Black Card

İşin token kısmı da şöyle işliyor fiyat paraları $BAX token ile çevirerek platforma girişini sağlayacaksınız. Ayrıca tüm işlemler/hizmetler belli bir miktar BAX tutarak gerçekleşecek.

Takım kısmına baktığımızda finans ve ödeme alanında yetkin ve tecrübeli isimler var.

BABB Ekip

Roadmap

BABB Roadmap

Total supply 50 milyar token satışı yaparken sadece 20 milyar satmışlar. 2019’dan önce token piyasaya sürülmeyecek. Takımın sahip olduğu tokenlar 1 yıl kilitli kalacak.

BABB Total Supply

Partnership kısmında ise fintek bankacılık, alternatif bankacılık ve ödeme çözümleri üstüne faaliyet gösteren Contis var.

 

BABB Partnetship Contis

Rakipler

En büyük rakipleri Ripple ve OmiseGo olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca elimde ekiple yaptığım görüşme sonucunda ulaştığım bir belge var. Belgede 10 kadar şirket aynı tarz bankacılık için başvurmuş durumda.

Güçlü yanları:

 • İngiltere merkez bankasıyla anlaşabilirlerse büyük adım.
 • Meeting’ler ve görüşmelerden çıkan merkez bankası anlaşmaları projeyi güçlendirir.
 • Kimlik bilgileri verilmeden bankacılık.
 • Büyük bir borsada işlem görmüyor.
 • Ekip yetkin.

Zayıf yanları

 • Dünyaya bankacılık hizmeti sunacağını söylüyor, bankacılığın ulaşamadığından bahsettiği ülkelerdeki insanlar nasıl akıllı cihazlara ulaşacak ve internete bağlanacak?
 • Hali hazırda güçlü rakipler var: Ripple, OmiseGo, Bankera, Salpay ve en az 8-10 şirket daha.
 • En önemlisi İngiltere merkez bankası ile anlaşamaz ise proje bana göre rafa kaldırılır! Önemli!
 • Herkese bankacılığın ulaşamadığı dönemde akıllı sistemler nasıl ulaşacak?

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım bilgilendirici olmuştur. RT ederseniz daha fazla insana ulaşmasını sağlamış ve bana teşekkür etmiş olursunuz. Güç Sizinle Olsun!

Yazan: @obiwancoin

Kaynak tweet: 22:40 – 20 May 2018

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın