Avusturyalı Red Bull’dan, Antalyalı gazozcuya ‘kırmızı boğa’ davası

Avusturyalı Red Bull’dan, Antalyalı gazozcuya ‘kırmızı boğa’ davası
Okunuyor Avusturyalı Red Bull’dan, Antalyalı gazozcuya ‘kırmızı boğa’ davası

bGJDEZB BEatAoKewKNpQw

Marka ve patent uyuşmazlıkları kimi vakit değişik davalara bahis olabiliyor. Anılan davalardan biri de Ankara 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülüyor. Davanın bir tarafında, 10 milyar dolara yaklaşan cirosu ile Avusturyalı Red Bull GmbH, öteki tarafında ise Antalyalı esnaf Salman Akşun yer alıyor. İki tarafı tıpkı dava belgesinde karşı karşıya getiren ise Akşun’un, ‘Zilli Öküz Gazoz’ markasının tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TÜRKPATENT) kapısını çalması oldu.

KURUM REDDETTİ

Hürriyet gazetesindeki haberde dava evrakında yer alan evraklara nazaran Akşun, anılan markanın tescil başvurusu için Temmuz 2019’da TÜRKPATENT’e başvurdu. Form incelemesi yapan kurum, yasa gereği, yapılan başvuruyu yayınladı. Yayın üzerine Red Bull avukatları da durumdan haberdar oldu. Avukatlar, kuruma yaptıkları müracaatta, tescil talebinin reddedilmesini istedi. Kurumdan, Red Bull’a ‘İki marka ortasında benzerlik yok” diyerek olumsuz karşılık verildi. Red Bull’a olumsuz karşılık veren kurum bir mühlet sonra markayı tescil etti.

blank

TÜKETİCİ KARIŞTIRIR

Kurumdan gelen olumsuz cevap üzerine Red Bull avukatları, markanın kararsız kılınması için dava açtı. Şirket avukatlarından Güldeniz Doğan Alkan’ın imzasını taşıyan dava dilekçesinde özetle şöyle denildi: “Red Bull dünya çapında biliniyor. ‘Zilli Öküz Gazoz’, müvekkilin tescilli markası ile karıştırılabilir. İki marka ortasında görsel ve konsept benzerliği var. Müvekkilin markasındaki boğa figürü ile davalının markasındaki boğa figürü ayırt edilemeyecek derecede misal. Ortalama tüketici iki markayı karıştırabilir. Yaratılan çağrışım ile tüketici ‘Zilli Öküz Gazoz’u, Red Bull’un yeni bir eseri olarak algılayabilir. Davalı, müvekkilin tanınmışlığından fayda sağlayabilir. Müvekkilin prestiji ve markaların ayırt edici karakteri ziyan görebilir.”

ELİNDE GAZOZ VAR

‘Zilli Öküz Gazoz’ markasını tescil ettiren Salman Akşun’un avukatı ise mahkemeye sunduğu savunma dilekçelerinde, iki marka ortasında benzerlik argümanını reddetti. Av. Dr. Barış Günaydın’ın kaleme aldığı dilekçelerde şöyle denildi: “Ortalama tüketici, iki marka ortasında farklılık olduğunu açıkça görebilir. Davacının markasında, baş kısımları karşılıklı olan iki boğa tüm vücutları ile görünüyor. Müvekkilin markasında ise yalnızca baş kısmı gözüken elinde gazoz şişesi olan bir öküz görseli yer alıyor. Müvekkilin markasında ‘gazoz’ vurgusu da net biçimde var. Ayrıyeten Zilli Öküz de Red Bull’un Türkçe karşılığı değil.”

SON KELAMI MAHKEME SÖYLEYECEK

Taraflar talep ve savunmalarını sunduktan sonra mahkeme ön inceleme duruşmasını geçen 7 Nisan’da yaptı. Salman Akşun ile birlikte davalı pozisyonda bulunan TÜRKPATENT avukatı, davanın reddini talep etti. Red Bull avukatları ise evrakın uzmana gönderilmesi talebinde bulundu. Mahkeme, bir sonraki duruşma için haziran ayı başına gün verdi. Red Bull’un kızgın boğaları ile ‘Zilli Öküz Gazoz’un logosundaki ‘gazozcu öküz’ ortasında başlayan ‘marka’ hengamesinde son kelamı Ankara 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi verecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın