Avustralya’dan Gelen Haberle Bu Altcoin’ler Sıçradı!

Avustralya’dan Gelen Haberle Bu Altcoin’ler Sıçradı!
Okunuyor Avustralya’dan Gelen Haberle Bu Altcoin’ler Sıçradı!

1 FwmLG92OGuIEi EgDSBoZQ scaled

Saklılık odaklı altcoin projeleri Monero, Zcash, Horizen ve Dash; son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 22 artarak son kripto çöküşünde yaşanan kayıpların bir kısmını geri aldı. Uzmanlara nazaran bu yükseliş, Avustralya vergi dairesi tarafından verilen bir vergi ihtarına bağlı olabilir.

Zımnilik odaklı altcoin projeleri ralli yaptı

Saklılık odaklı coin’ler; göndericilerin ve alıcıların kimliklerini korumak için süreçlerin kaynağını gizleyebilir. En tanınan saklılık coin’lerinden biri olan Monero (XMR) uyuşturucu, silah ve öbür kaçak malların serbestçe ticaretinin yapıldığı dark web pazarlarında yaygın olarak kullanılmakta. Öte yandan Zcash (ZEC), bir günde yüzde 22.9’luk bir çıkar ile yükselişe liderlik etti. ZEC, Cuma günü öğlen saatlerinde yükselmeye başladı. Akabinde, akşam saatlerine kadar yükselmeye devam etti. Son olarak bugün saba saatlerinde 186 dolara kadar yükseldi. Lakin yazım sırasında 163 dolardan el değiştiriyor.

altcoins bitcoin alternativen

Bu, Zcash’in bu yılın en yüksek düzeyi olan 370 doların yarısı kadar bir ölçü. ZEC, bu bedele Ethereum’un da tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 4.362 dolara ulaştığı sırada ulaşmıştı. Fakat Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Elon Musk, Çin ve Çin hükümetinin açıklamaları geçtiğimiz hafta Bitcoin’i 30.000 dolara düşürdükten sonra kripto para piyasasını da olumsuz istikamette etkiledi. Monero, Zcash’in muvaffakiyetini takip ederek bu sabah 293.73 dolarlık en yüksek düzeyine ulaştı. Yeniden de, Musk’ın piyasayı etkilemesinden evvelki düzeylerinden daha düşük. XMR, 7 Mayıs’ta 517 doları görmüştü.

Piyasanın geri kalanı sessizken saklılık odaklı coin’ler neden yükseldi?

Decrypt’te yer alan bilgilere nazaran, Avustralya Vergi Dairesi’nin (ATO) dün ülkedeki 600.000 kripto traderını varlıkları üzerinden sermaye karı vergisini ödemeye çağırdı. Ayrıyeten, kurumun kripto şirketlerinden gelen bilgilerle eşleşme yaptığını hatırlattı. Kurumun lider yardımcısı Tim Lo, bir açıklamada “Kripto para ünitesi anonim bir dijital dünyada faaliyet gösteriyor üzere görünse de, vergi mükellefini takip etmek için paraların bankalardan, finansal kurumlardan ve kripto para çevrimiçi borsalarından gelen bilgiler aracılığıyla gerçek dünyayla nerede etkileşime girdiğini yakından takip ediyoruz,” sözlerini kullandı.

zcaah

Saklılık coin’lerinin süreçleri gizleme yeteneği, Avustralya’nın vergi kurumunun insanlara vergi yükümlülüğü sağlamasını zorlaştırıyor. Bu nedenle vergi kurumları kripto üzerinde baskı yaptığında, zımnilik coin’leri bazen artış sağlayabiliyor. ABD Lideri Joe Biden da kripto için vergi planladı açıkladığında bu usul coin’ler yükselişe geçmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın