Avustralya’da jenerasyonu tükenmiş timsah tipi bulundu

Avustralya’da jenerasyonu tükenmiş timsah tipi bulundu
Okunuyor Avustralya’da jenerasyonu tükenmiş timsah tipi bulundu

sCGkXJTRB06yfOTl14595g

BBC’nin haberine nazaran, Avustralya’nın Alice Springs kentine yaklaşık 200 kilometre aralıkta, Alcoota fosil bölgesinde 2009 yılında bulunan kafatasının, yaklaşık 8 milyon yıl evvel yaşamış ve soyu tükenmiş bir timsah tipine ilişkin olduğu tespit edildi.

Kafatasının, Baru cinsinin bilinen bir tipine ilişkin olduğu düşünülüyordu lakin bilim insanları, yürüttükleri çalışmalarla kafatasına sahip timsah tipinin daha evvel keşfedilmemiş olduğunu ortaya koydu.

BUGÜNE KADAR BULUNAN EN GÜZEL ÖRNEK

Northern Territory Müzesi ve Sanat Galerisi’nde Yer Bilimleri küratörü olarak vazife yapan Dr. Adam Yates, kafatasının bugüne kadar bulunmuş Baru cinsleri ortasında, açık orta en güzel örnek olduğunu söz etti.

Yates, soyu tükenmiş timsah çeşidinin öteki timsahlara nazaran anatomik farklılıklar gösterdiğini; daha az ve büyük dişlere sahip olduğunu lisana getirdi.

Bunun yanı sıra Yates, fosilin temizlenmesinin ve onarılmasının vakit aldığını ve yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonrası kafatasının kuşağı tükenmiş bir timsah cinsine ilişkin olduğunu ortaya çıkardıklarını söyledi.

Kelam konusu yeni cinsin 2022 yılında isimlendirilmesi bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın