• Ana Sayfa
  • Genel
  • Auschwitz kahramanı ve Kızıl Ordu askeri David Dushman hayatını kaybetti

Auschwitz kahramanı ve Kızıl Ordu askeri David Dushman hayatını kaybetti

Auschwitz kahramanı ve Kızıl Ordu askeri David Dushman hayatını kaybetti
Okunuyor Auschwitz kahramanı ve Kızıl Ordu askeri David Dushman hayatını kaybetti

fZ kSsaaLk6jU6Ljutyp5Q

1945’te Auschwitz’deki Nazi mevt kampının kurtarılmasına katılan ve hayatta kalan son asker David Dushman 98 yaşında ömrünü yitirdi. Dushman’ın Almanya’nın Münih kentindeki bir klinikte cuma gecesi hayatını kaybettiği duyuruldu.

Özgürleştirici bir “Auschwitz kahramanı” olarak tanınan Dushman, 27 Ocak 1945’te Nazi işgali altındaki Polonya’daki Auschwitz toplama kampının elektrikli çitini biçmek için T-34 Sovyet tankını kullandı ve mevt kampındaki mahkumların hür bırakılmasına yardımcı oldu.

“HER YERDE İSKELETLER GÖRDÜK”

Tıpkı vakitte memleketler arası bir eskrimci olan Kızıl Ordu askeri 2015 yılında Sueddeutsche gazetesine verdiği röportajda o günü anlatırken, “Auschwitz hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorduk. Lakin her yerde iskeletler gördük. Mahkumlar, kışladan sendeleyerek çıktılar, oturdular ve ölülerin ortasında uzandılar. Müthişti. Tüm konserve yiyeceklerimizi onlara verdik ve çabucak faşistleri avlamaya başladık” sözlerini kullanmıştı.

BHx XTRYhE N2oV ZGmpiA

Bununla birlikte Dushman, savaşın bitiminden sonra kamptaki vahşetin boyutunu öğrendiğini söyledi.

BİR MİLYONDAN FAZLA İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ

Holokost’ta öldürülen altı milyon Yahudi’den bir milyondan fazlası Auschwitz-Birkenau’da bulunuyordu, birden fazla Yahudi berbat şöhretli gaz odalarında, eşcinseller, Romanlar ve Sovyet savaş esirleri de dahil olmak üzere on binlerce bireyle birlikte öldürüldü.

Dushman, tümeninde savaştan sağ kurtulan 69 askerden biriydi, lakin önemli formda yaralandı. Bununla birlikte, Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından kısa bir mühlet evvel yapılan açıklamada, onun Sovyetler Birliği’ndeki en âlâ eskrimci ve daha sonra dünyanın en büyük eskrim antrenörlerinden biri olmaya devam ettiği belirtildi.

nkzKms4BBEaWEsNJgM lCw

“ASLA UNUTMAYACAĞIM”

IOC’nin Alman lideri Thomas Bach, Dushman’ın vefatıyla ilgili üzüntüyü lisana getirerek, “1970’te tanıştığımızda, Dushman’ın İkinci Dünya Savaşı ve Auschwitz ile ferdî tecrübesine ve Yahudi kökenli bir adam olmasına karşın bana çabucak dostluk gösterdi. Bu o kadar derin bir insani jestti ki asla unutmayacağım” dedi.

Öbür taraftan Bach, dört yıl öncesine kadar Dushman’ın neredeyse her gün eskrim kulübüne ders vermek için gittiğini söyledi.

İNSANIN AY’DAKİ BİRİNCİ KONUTU

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın