Atonomi Whitepaper Türkçe | Voltron Dynamics

Okunuyor Atonomi Whitepaper Türkçe | Voltron Dynamics
Galeri 1 2 3 4 5 61. Resim

Bu çevirinin tamamı Hirozaki Faraday tarafından, kurucusu olduğu Voltron Dynamics araştırma grubuna ait olup Atonomi projesi ve takımından hiçbir karşılık alınmadan yapılmıştır. Kendilerinin beğenip araştırdığı ve yatırım yapma kararı aldığı bu projeyi Türkçe’ye çevirip Atonomi projesine daha hakim olma, çevirmişken de herkesin bu bilgiden yararlanmasını istedikleri için yayınlamış bulunuyorlar.

CoinAdres olarak çevirinin yayınlanmış halindeki birkaç hatayı iyileştirerek sizlere sunuyoruz.

İyi okumalar.

Kaynak çeviri için tıklayınız.

 

Özet

Atonomi, milyarlarca IoT cihazının hem veri hem de ticaret için güvenilir bir birlikte-çalışabilirliğe sahip olmasını sağlamak için bir güvenlik protokolü ve altyapı sağlar.

Atonomi düşük seviyeli protokolün en önemli yeniliği, blok zincir tabanlı sabit ledger’da cihazların kimliğini ve itibarını temellemektir. Atonomi, bunu, Atonomi Network’ündeki cihaz işlemleri için merkezi olmayan bir konsensüs sürdürmek üzere tasarlanmış bir katılımcı ekosistemi kurarak ve uygulayarak gerçekleştirmektedir. Ethereum teknolojisine dayanan, zincir ve zincir dışı kaynakları bir araya getiren Atonomi’nin mimarisi, tüm IoT cihazlarını güvence altına almak için dikey bazlı IoT geliştiriciler tarafından sağlık hizmetleri ve ev otomasyon sistemlerinden akıllı şehir altyapısına, endüstriyel sensörler ve kontrollere kadar genişletilebilir.

Bu, dikey bazli IoT şirketlerinin hem kontrollü hem de otonom cihazdan cihaza etkileşimleri için farklı yeni uygulamalar oluşturmaları nedeniyle gereklidir, ancak şu anda korunmayan veya kötü korunan milyarlarca IoT cihazı tarafından öne çıkan saldırı yüzeyi, bilgisayar korsanlarına önümüzdeki yıllarda hayatımızın birçok yönünü kontrol etmesi beklenen hizmetleri bozma fırsatı vermektedir.

Atonomi Güvenlik Protokolü, birlikte çalışabilirliği ve veri ve ticaretin güvenli bir şekilde alışverişini sağlamak için aşağıdaki temel katkıları sağlar:

  1. Cihaz kimliği kayıt hizmeti aracılığıyla cihazların güvenilir değişmez kimliği.
  2. Atonomi ve merkezi olmayan üçüncü taraf denetçilerinin kötü aygıt olasılıklarını algılamak ve kaldırmak için sistemler oluşturmasını teşvik etmek ve etkinleştirmek için itibar protokolü
  3. Cihazların tescili ve aktif hale getirilmesi ve üçüncü taraf denetçiler arasında bir itibar puanlama ekosisteminin kurulması ve işlem doğrulama hizmetleri için jeton (token) bazlı ekonomi
  4. Güvenlik için dikey bazlı IoT uygulamalarıyla en üst düzeyde oluşturulacak şekilde tasarlanan tamamen genişletilebilir mimari

Atonomi, ana şirketi Seattle merkezli CENTRI Technology’nin yerleşik teknolojisini kullanan bir projedir. CENTRI, diğerlerinin yanı sıra Arm, Flex ve Intel gibi multi milyar dolarlık ekosistem oyuncuları tarafından üretilen IoT çözümlerine entegre teknolojisi ile IoT veri güvenliği çözümleri sunan bir liderdir. CENTRI’nin güvenlik teknolojisi, IoT cihazların verilerini korur ve Atonomi’nin güvenlik protokolü için sağlam bir temel sağlar. Ayrıca, CENTRI’nin güvenli iletişim servisleri için piyasada mevcut ve satışta olan patentli güvenlik yazılımı, çok katmanlı kripto anahtar yönetimi ve hızlı indeksleme, Atonomi Network’ünün IoT tarafından istenen yüksek hızlarda benzersiz şekilde çalışmasını sağlamak için, şifrelenmiş verilerin aranması opsiyonu Atonomi güvenlik protokolü yığınına entegre edilmiştir.

Atonomi Ağı, IoT ve gerçek dünya uygulamalarını güvenceye almak için vazgeçilmez bir araçtır.

Örneğin, ev sahipleri binadaki cihazları doğrulamak ve bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilere erişim riskini ortadan kaldırmak için Atonomi Ağı ile akıllı ev cihazlarını eşleyebilirler. Endüstriyel IoT örneği olarak, Atonomi Ağı, bilgisayar korsanlarının, hidroelektrik barajlar ve enerji şebekeleri gibi temel altyapının işleyişini düzenleyen sensörlerin, kontrolörlerin ve diğer cihazların kontrolünü ele geçirmelerini engelleyebilir. IoT’nin gücünü açığa çıkarmak için siber güvenlik gereklidir.


İçindekiler

1.0 Giriş

1.1 Aygıt Tanınması & Aygıt İtibarı İhtiyacı

1.2 Doğru Teknoloji

1.3 Atonomi’nin Diğer IoT Projelerinden Farkları Nelerdir?

1.4 Yılların Birikimi: CENTRI’nin IoT Güvenlik Deneyimi

2.0 Çekirdekten Güvenilir Yeni bir IoT Ekosistemi Teklifi

2.1 Kimlik Oluşturma Servisi

2.2 Protokol ve İtibar Yönetim Servisi

2.3 Atonomi Network Servislerini Kolaylaştırmak için Jeton

2.4 Genişletilebilir Veri Mimarisi

3.0 The Atonomi Network – Teknik

3.1 Atonomi Akıllı Kontratları

3.1.1 Üretici Kaydı

3.1.2 Denetçi Kaydı

3.1.3 Cihaz Kaydı

3.1.4 İtibar Kaydı 15

3.2 Atonomi Jetonu

3.3 Atonomi OEM/ODM SDK

3.4 İtibar Kaydı

3.4.1 Atonomi Denetçi ve İtibar Servisi

3.5 Atonomi Servisleri

3.5.1 Kimlik Kayıt Servisi

3.5.2 Cihaz Aktivasyon Servisi

3.5.3 Nitelik Kayıt Servisi

3.5.4 İşlem Servisi Oluşturulması ve Bakım Servisi

3.5.5 Cihaz Sahipliği Transfer Servisi

3.5.6 İtibar Yazma ve Arama Servisleri

3.5.7 İşlem Doğrulama ve Kolaylaştırma Servisleri

3.5.8 Servis Keşif Servisi

3.6 Ölçeklendirilebilirlik

4.0 Hızlı ve Daha Güvenli Servisler Yapısı

4.1 Hızlı ve Güvenli Doğrulama

4.2 Küçük Ayak İzi

4.3 Cihaz Bilinmezliği

4.4 Güvenli Veri

4.5 Entellektüel Özellikler ve Patentler

5.0 Atonomi Güvenli IoT Ekosistemi

6.0 Atonomi Kullanım Durumları

6.1 Sağlık Hizmetlerinde Erken Kullanıcılar

6.2 Endüstriyel IoT, Akıllı Şehirler ve Ev Cihazlarında İnovasyon

6.3 Çeşitli Kullanım Durumlarının Desteklenmesi

7.0 Atonomi Jetonu

7.1 Jetonlaştırılmış Kimlik & İtibar

7.2 Ticari İşlemler ve Veri Alışverişi

7.3 Ticari İşlemlerin İşlenmesi

7.4 Ekosistem Ortakları ve İnovasyon

8.0 Liderlik

Şekiller Tablosu

Şekil 1. Atonomi Jetonu

Şekil 2. Anatomi Yapısına Genel Bakış

Şekil 3. Önerilen Mimari

Şekil 4. İşlem Doğrulama Servisi

Şekil 5. Uçtan Uca Güvenlik Protokolü

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın