Atık ithalatı yasağında kapsam genişledi: 45 gün sonra duracak

Atık ithalatı yasağında kapsam genişledi: 45 gün sonra duracak
Okunuyor Atık ithalatı yasağında kapsam genişledi: 45 gün sonra duracak

KSPH 0FRw0iL3B2S1rlRqA

Ticaret Bakanlığınca 1 Ocak 2021’den itibaren yasak kapsamına alınan, içeriği tam olarak bilinemeyen karışık plastik atıkların ithalatına, “plastik poşet” olarak bilinen “etilen polimerlerden olan plastik grubu” da eklendi.

Bakanlıktan alınan bilgiye nazaran, son birkaç yılda Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere birtakım ülkelerin uygulamaya koyduğu plastik atık ithalatına yönelik yasaklar sonucunda bu eserlerin ticareti, ilgili ulusal kuralların daha esnek olduğu ülkelere kayma eğilimi gösterdi.

Kelam konusu atıkların Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu kimi ülkelere ağır olarak ihraç edildiğine dair değerlendirmeler, son periyotta basın organlarında yer aldı.

Mevzuyla ilgili olarak, ulusal atık siyasetlerinin belirlenmesinden direkt sorumlu olan Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile atık ithalatının düzenlemesinden sorumlu olan Ticaret Bakanlığı ortasında ağır istişareler gerçekleştirildi.

ATIK İTHALATI YÜZDE 47 ARTTI

Etraf ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri doğrultusunda, Ticaret Bakanlığının “Çevrenin Korunması Tarafından Denetim Altında Tutulan Atıkların İthalat Kontrolü Tebliği” ile içeriği tam olarak bilinemeyen karışık plastik atıkların ithalatı çevresel açıdan kamu menfaati gözetilerek 1 Ocak’tan itibaren yasaklanmıştı.

Ticaret Bakanlığınca kelam konusu eşya kümesine ilişkin yeni dış ticaret bilgileri incelendiğinde, ölçü bazında etilen polimerlerden olan plastik atıklarının ithalatı 2020’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 46,5 artarak 438 bin tona ulaştı. Bu artış eğiliminin, 2021’de aylık bazda devam ettiği Bakanlıkça tespit edildi ve Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile paylaşıldı.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, kelam konusu artışın iç piyasada atık toplama faaliyetlerini aksattığını belirledi. Bu nedenle etilen polimerlerden olan plastik kümesinin da ithali yasak listeye alınması gerektiği görüşü Ticaret Bakanlığına iletilirken, bu çerçevede anılan eserlerin ithali bildirimle yasaklandı.

45 GÜN MÜHLET

Düzenlemeyle, taşıma evrakı düzenlenen yahut gümrük yönetimlerine sunulan atıkların ithali için 45 gün müddet verildi. Bu müddetin tamamlanmasının akabinde etilen polimer atık ithalatı büsbütün durdurulacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın