ASO’dan sanayiciye dayanak talebi

ASO’dan sanayiciye dayanak talebi
Okunuyor ASO’dan sanayiciye dayanak talebi

blank

Ankara Sanayi Odası (ASO) Lideri Nurettin Özdebir, son periyotta emtia, orta mal ve yarı mamul eserlerde döviz bazındaki artışların endüstricinin üretim gücünü değerli ölçüde azalttığını söyledi.

Üreticinin iç piyasada orta mal bulmakta zahmet çektiğine işaret eden Özdebir, “Özellikle ihracatta, kimi stratejik bölümlerde, hammadde ihracatına kısıtlamalar getirilerek daha fazla son eser ihracatına yük verilmesi gerektiğini” vurguladı.

Özdebir, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını sonrasında uygulamaya konulan takviyeler daha çok iktisadın talep tarafını canlı tutmak için yapılan takviyeler halinde gerçekleşti. Bu süreçte iktisadın arz tarafı ihmal edildi ve edilmeye de devam ediyor. Bu güç günlerde ülke iktisadını ayakta tutan biz sanayicilerin üretime devam edebilmesi için ihracat teşvikleri ve selektif işletme kredilerinin hızla devreye girmesi gerekmektedir.

Son devirde uygulamaya konulan teşvik paketleri daha çok kredi kanalı ile gerçekleşti. Dayanak düzeneği devreye girdiğinde daima aklımıza kredi geliyor. Kredi kullanarak üretim gücünü muhafazaya çalışan firmalar son devirlerde işletme bilançolarında önemli bozulma ile karşı karşıya kaldı. Öbür taraftan daha evvel kullanılan kredilerin de vadesinin gelmesi ve artan emtia fiyatları endüstricinin likidite meselelerinin ortaya çıkmasına neden oldu.”

TEKRAR YAPILANDIRMA İÇİN TEKLİFLER

Özdebir, salgının dertlerini gidermek hedefiyle TBMM’ye sunulan tekrar yapılandırma kanun teklifini son derece olumlu bulmakla birlikte teklifle ilgili teklifleri bulunduğunu söyledi.

Özdebir, tekliflerinden kimilerini şöyle sıraladı:

– Kanun teklifinde matrah ve vergi artırımı için öngörülen oranlar ve maktu fiyatlar yüksektir. Bu bağlamda cari hesapların düzeltilmesi ile ilgili olarak öngörülen oranında yüzde 3’e indirilmesi uygun olacaktır.

– Cari hesap düzeltmeleri nedeniyle muhasebeleştirilen meblağların geçmiş yıl karlarından mahsubun kar dağıtımı sayılmaması da karara bağlanmalıdır. Ayrıyeten matrah ve vergi artırımından yararlanacak mükelleflerden vergiye uyumlu olanlar için öngörülen 5 puanlık indirim son derece yetersizdir. Bu indirimin taban yüzde 50 olarak belirlenmesi uygun olacaktır.

– Başka taraftan matrah ve vergi artırımından yararlananlar ile ilgili olarak geriye dönük vergi hataları nedeniyle vergi incelemesi yapılmayacağının karara bağlanması faydalı olacaktır. Böylelikle bu artırımlardan yararlanacak mükelleflere yönelik devreden katma paha vergileri ile ilgili olarak düzmece yahut muhteviyatı prestijiyle aldatıcı evrak nedeniyle düzeltme yaptırılması önlenmelidir.

Matrah ve vergi artırımı yapan mükellefler nezdinde başlamış vergi incelemeleri sürdürülmemeli ve durdurulmalıdır.

– Ayrıyeten işletme etkinlerinin değerlendirilmesinde uygulanacak vergi oranının yüzde 1 olarak belirlenmesi faydalı olacaktır.

– Salgın mühletinin uzaması ve yıkıcı tesirlerinin ağır olması nedeniyle borçlarını ödeyebilmesi için mükelleflere daha geniş bir ödeme devri birer atlamalı 24 taksit tanınmalı ve ödemelerin başlangıcı da aşılamanın bitip insanların birazcık nefes almaya, iş yapmaya başlayacakları devir olan yılsonunda başlatılması sağlanmalıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın