Araştırmacılar uyardı: Zombi yangınları artıyor

Araştırmacılar uyardı: Zombi yangınları artıyor
Okunuyor Araştırmacılar uyardı: Zombi yangınları artıyor

Bilim insanları, zombi yangınları hakkında bir çalışma yürüttü. Kuzey Kutup Dairesi’ndeki yanmış orman alanlarının üçte birinden bu yangınlar sorumlu.

Haziran ve Temmuz 2019’da dünyanın dört bir yanındaki sıcaklıklar o denli artmıştı ki rekor düzeylere ulaştı. Sıcaklıklar sonucunda Kuzey Kutup dairesinde 100’den fazla orman yandı. Yangınlar, rekor seviyede 244 megaton karbondioksit saldı ve Sibirya, Alaska, Grönland ve Kanada’da milyonlarca hektarlık ormanı yok etti.

dunyanin en buyuk buzdagi antarktikadan koptudunyanin en buyuk buzdagi antarktikadan koptu

Avrupa Uzay Ajansı ve İngiliz Antarktik Araştırması‘na nazaran, Ronne Deniz Sahanlığı‘ndan devasa büyüklükte bir buz kütlesi koptu.

Zombi yangınları kar altında yanmaya devam ediyor

Zombi yangınları, kış mevsiminde çıkan orman yangınlarıdır. Daha çok Kanada, Alaska ve Rusya üzere ülkelerde gerçekleşen ender bir fenomendir. Bilim insanları bu yangınları araştırdı.

arastirmacilar uyardi zombi yanginlari artiyor4arastirmacilar uyardi zombi yanginlari artiyor4

Nature‘da yayımlanan raporun gerisindeki araştırmacılar, iklim değişikliğinden telaş ediyor. Ayrıyeten sıcaklıkların yükselmesinin gelecekte zombi yangınlarının sayısını artırabileceğini de tabir ettiler.

Zombi yangınları, orman yangınlarının sonucunda meydana gelir. Mevtten geri döndükleri için bunlara zombi ateşi deniyor. Yüzeydeki bir orman yangını söndürüldükten sonra gizlice yer altında, turba ve metanla beslenerek yangın devam edebilir.

Bu yangınlar bir kar katmanının altında saklanarak tüm kış boyunca yanmaya devam eder. İlkbaharda sıcaklık yükselir, kar erimeye başlar ve toprak kurur. Akabinde orman yangınları tekrar alev alıp bir defa daha yayılabilir.

İlkbahar yangınları her geçen yıl artıyor

Hollanda’daki Amsterdam Vrije Universiteitcilt çalışmanın baş müellifi Rebecaa Scholten açıklama yaptı. Scholten, “Kar kütlesinin altındaki oksijen düzeylerinin düşük olması nedeniyle, kışı geçiren yangınlar yavaşça yanar. Fakat ilkbaharda kar eridiğinde ve kuru şartlar döndüğünde yine alevlenir.” dedi.

arastirmacilar uyardi zombi yanginlari artiyor3arastirmacilar uyardi zombi yanginlari artiyor3

Araştırmacılar, çalışmada 2002 ile 2018 yılları ortasındaki Kuzey Kutbu’nun uydu datalarına baktı. Çalışmaya nazaran, zombi yangınları toplam yanan alanın yaklaşık yüzde 1’inden sorumluydu. Fakat bu oran yıllar içinde artmaya devam ediyordu. Son olarak 2019’da bu yangınların bir yılda yüzde 38’e kadar çıktığını tespit ettiler.

Rebecca C. Scholten, bulgulara ait konuştu: “Daha evvel kışı geçiren yangınları araştırmacılar, az görülen bir fenomen olarak rapor etmişti. Lakin çok sayıda büyük ve şiddetli yangının yaşandığı sıcak yazlardan sonra daha fazla kış yangınları var. Örneğin, 2010 yılında Alaska’daki yanmış alanın yüzde 22’sine bu yangınlar neden oldu.”

Ayrıyeten araştırmacılar, erken ilkbahar yangınlarına ait bir şeyi daha keşfetti. Büyük yangın dönemlerinden sonra ve evvelki yangının geride bıraktığı yanmış alanların yakınında ortaya çıkma mümkünlüğü çok daha yüksekti.

Bilim insanları çalışmanın bir modülü olarak zombi yangınlarını tespit etmek için bir algoritma geliştirdi. İtfaiyecilerin yangın daha fazla yayılmadan evvel söndürmelerine yardımcı oldular.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın