Apple’ı geride bırakan Samsung zirvede!

Apple’ı geride bırakan Samsung zirvede!
Okunuyor Apple’ı geride bırakan Samsung zirvede!

Global pazar araştırma şirketi Gartner Inc tarafından küresel akıllı telefon satış raporu açıklandı. Rapor içerisinde akıllı telefon satışlarının evvelki periyoda nazaran artış gösterdiği belirtildi.

Apple global akıllı telefon satışlarında ikinci sıraya geriledi

Gartner Inc‘yegöre, 2020 yılında gerçekleşen keskin bir düşüş sonrası, global akıllı telefon satışları 2021 yılının birinci çeyreğinde yüzde 26 oranında artış gösterdi. Dünya genelinde son kullanıcılara yapılan, toplam cep telefonu satışları da yıldan yıla yüzde 22 arttı.

Global akilli telefon satislari raporu aciklandi 1

Gartner kıdemli araştırma yöneticisi Anshul Gupta, “Tüketici görünümündeki güzelleşme daima öğrenme, meskenden çalışma ve 2020 yılındaki bastırılmış talep birinci çeyrekte akıllı telefon satışlarını arttırdı. Dünyanın birçok yerinde pandemi durumu düzeldikçe ve pazarlar açıldıkça, tüketiciler isteğe bağlı eserlere harcama yapmaya başladı.” açıklamalarında bulundu.

Birinci üç global akıllı telefon üreticisi olan Samsung, Apple ve Xiaomi, 2021 yılının birinci çeyreğinde bulundukları pozisyonu korudu. Dördüncü ve beşinci sırada ise Vivo ile OPPO marka cep telefonları yer aldı. 150 doların altında satışa sunulan, orta segment akıllı telefonlar Samsung‘un dünya çapındaki satışlarını arttırdı.

Apple, 2020 yılının dördüncü çeyreğinde birinci sırada yer alırken, 2021 yılının birinci çeyreğinde ikinci sıraya geriledi. Anshul Gupta, “İlk 5G iPhone‘un piyasaya sürülmesi, 2021‘de talebin devam etmesini sağladı. Bu durum, 2021 yılı içerisinde Apple için kıymetli bir büyüme faktörü. Aygıt yükseltmeleri, yıl boyunca Apple’ın amiral gemisi telefonuna olan talebi arttıracak.” dedi.

Global akilli telefon satislari raporu aciklandi 2

Talep ve arz istikrarı karşılandığı için çip zahmeti, şimdi bu piyasayı etkilemedi. Fakat, önümüzdeki çeyreklerde durum değişebilir ve eserlerin satış fiyatlarının artmasına sebep olabilir.

Sizler açıklanan satış raporu ve Apple‘ın ikinci sıraya gerilemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın