Apple’dan Epic davasında iOS isteği

Apple’dan Epic davasında iOS isteği
Okunuyor Apple’dan Epic davasında iOS isteği

Apple ve Epic Games ortasındaki davada iki buçuk hafta geride kaldı. Teknoloji devi Apple, mahkemeden iOS işletim sistemi ile ilgili argümanlardan birini düşürmesini istedi.

Apple, Epic’in antitröst davasının temel ögelerinden birini gaye aldı. Firma, Epic yazılım dağıtımına erişim sağlayamayarak temel tesis doktrinini ihlal ettiği suçlamasına ait rastgele bir ispat olmadığını tez etti. Bu münasebetle de mahkemeden birinci şikayette tez edilen 10 suçlamadan birini reddetmesini istedi.

Apple hiçbir delil sunulmadığını sav etti

Apple sunduğu mahkeme evrakında, Epic Games‘in bu iddiayı destekleyen hiçbir delil sunamadığını belirtti. Epic Games ise iOS’un bir kamu hizmeti olarak ele alınması fikrini reddetti. Şirket açıklamasında, “Mahkeme bu argümanla ilgili olarak Apple ismine karar vermelidir” sözlerini kullandı.

epic vs apple fortnite iphone geri donuyor 1epic vs apple fortnite iphone geri donuyor 1

Apple, tesis fiyatlarını Epic‘in birinci şikayetinde yapılan öbür dokuz suçlamadan ayırması halinde makul bir ölçüde zafer kazanabileceğine inanıyor. Argümanın mahkeme tarafından reddedilmesi de Epic Games cephesinde panik havası yaratabilir.

Çünkü şirket böylece , Epic‘in App Store aracılığıyla iOS‘a makul bir halde erişebildiğini kanıtlamak için kendisine değerli bir gaye sağlamış olabilir. Bu da öteki savların düşmesinde yol gösterici olabilir.

Teknoloji devinin Fortnite üzerinden aldığı yüzde 30’luk kurul nedeniyle iki şirket ortasında başlayan tartışmaların sonucunda tanınan battle royale oyunu App Store‘dan kaldırılmıştı. Bunun üzerine tüzel yollara başvuran Epic Games, mevzuyu yargıya taşımıştı. İki buçuk hafta evvel başlayan dava sürecinde, ortalarında Tim Cook‘un da bulunduğu birçok yetkili söz vermişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın