Apple’dan, AirTag için Android atılımı

Apple’dan, AirTag için Android atılımı
Okunuyor Apple’dan, AirTag için Android atılımı

Apple bir mühlet evvel merakla beklenen yeni AirTag isimli eserini tanıttı. Özünde eşyalarınızı bulmak ve kaybetmemek için bir takip aygıtı olan bu eser, bilhassa Apple ekosistemi için tasarlandı. Yeni teknolojilerini çoklukla kendi platformlarına özel tutan şirket, bu kez şaşırttı.

ABD’li teknoloji devi kısa müddette epey tanınan olan yeni aksesuarına özel olarak Android uygulaması geliştireceğini açıkladı.

Apple AirTag Android uygulaması neler sunacak?

AirTag epeyce beğenilen bir eser olsa da çeşitli problemleri beraberinde getirdi. Bu problemlerden en büyüğü ise güvenlik kaygıları oldu. Yalnızca şahsî eşyaların güvenliği için çıkarılan eser, boyutu ve özellikleriyle adeta eksiksiz insan takip aygıtı fonksiyonu görüyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Apple, eser için yeni bir Android uygulaması geliştirecek.

appledan airtag icin android hamlesi 1

Uygulamanın temel gayesi şahısların üzerine gizlice atılmış olan Airtag’leri tespit etmek olacak. Find My özellikli tüm Apple aksesuarlarını tespit edebilecek olan uygulama, kullanıcının kendisiyle birlikte hareket eden bir AirTag tespit ettiğinde ihtar verecek.

Fakat şirket bu tespite karşın Android kullanıcılarının bu aygıtı kullanmasına müsaade vermeyecek. Böylece şirket bir yandan kimi saklılık telaşlarını giderirken, öte yandan ekosistemini kapalı tutmaya devam edecek. Tekrar de kullanıcıların güvenlik tasaları kısa mühlet içerisinde ortadan kalkacak üzere durmuyor.

Apple’ın tüm tedbirlerine karşın yapılan araştırmalar, tanınan takip aygıtının ferdî güvenlik riskleri doğurabileceğini gösteriyor. Şirketin bu güvenlik riskleri nedeniyle sorun yaşayıp yaşamayacağı ise önümüzdeki periyotlarda belirli olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın