Apple Watch akıllı saat pazarına damga vurdu

Apple Watch akıllı saat pazarına damga vurdu
Okunuyor Apple Watch akıllı saat pazarına damga vurdu

Akıllı saat pazarı günden güne gelişmeye devam ediyor. Akıllı saat dediğimizde de akıllara birinci gelen eserlerden biri ise Apple Watch oluyor. Apple gelişen bu pazarda, akıllı saat konusunda satışlarını arttırmaya devam ediyor.

Apple şu anda akıllı saat pazarının en üst koltuğunda oturuyor ve bunu firmanın en tanınan saati olan, Apple Watch Series 6 ile başarıyor.

Apple Watch %33,5 oranında bir pazar oranına sahip

Counterpoint ismindeki bir araştırma kuruluşundan elde edilen bilgilere nazaran, markalar akıllı saat pazarında pazar hissesi elde edebilmek için önemli bir gayret içerisine girmiş durumda. Apple Watch pazar hissesinin %33,5 üzere yüksek bir oranına sahipken, çabucak gerisinden ikinci sırada %8‘lik bir pazar hissesiyle Tizen işletim sistemiyle Samsung geliyor. Bu iki marka dışında pazar hissesinin geri kalanını birkaç şirket oluşturuyor.

Apple Watch liderliği, Apple ile gayret etmeye çalışan şirketlerin eforları ve birleşmelerine karşın gerçekleşiyor. Apple’ın bu hususta da büyük muvaffakiyet gösterdiğini belirtmeliyiz.

Apple Watch akilli saat pazarina damga vurdu 1 1

Kıdemli analist Sujeong Lim, “Apple portföyünü hakikat vakitte Watch SE‘den Series 6’ya genişleterek pazardaki önder pozisyonunu sağlamlaştırmayı başardı. Bu durum, Samsung açısından büyümeyi hızlandırmak için orta fiyatlı bir modelin başlamasına sebebiyet verebilir.” açıklamalarında bulundu.

Akıllı saat konusunda Google’ın da çalışmaları sürüyor. Google tarafından piyasaya sürülen WearOS yazılımı, pazardan sırf %3,9‘luk bir hisse alabildi ve pek bir ilgi çekemedi. Google da bundan ötürü, yakın vakitte Fitbit‘i satın aldı.

Bu mevzuyla ilgili konuşan Counterpoint’in Araştırma Lider Yardımcısı Neil Shah, “Bu, Google’ın giyilebilir aygıtlara yönelik maksatlarını daha da hızlandırmak için yapmış olduğu mükemmel bir hareket. Tizen OS, Wear OS ve Fitbit OS olmak üzere dünyanın en düzgünlerinden olan üç yazılımı entegre eden güçlü bir Wear aygıtları portföy oluşturulabilir. Bu birleşme, Google’ın Wear platformuna daha fazla güç katacak ve bilek için daha yeni tecrübeler oluşturmaları emeliyle daha fazla geliştiricinin ilgisini çekecek.” dedi.

Apple, yeni bir sinerji oluşturmak için Apple Fitness+’ı tanıttı

Apple, tanıtmış olduğu Fitness+ ile birlikte Apple Watch üzerindeki fitness takibini Apple TV ya da iPad üzerindeki görüntü idmanlarıyla birleştiriyor.

Apple Watch akilli saat pazarina damga vurdu 2 1

Apple Watch Series 7 hakkında da birtakım söylentiler bulunuyor. Bu söylentiler, Apple’ın yeni akıllı saatinde tansiyon monitörü ya da glikoz takibi sunabileceğini belirtiliyor. 400 dolar bandında satışa sunulacak olan bu akıllı saatteki özellikler, Apple’ın pazar üzerindeki denetiminin 2022 yılına kadar devam etmesini sağlayabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın