Antep fıstığında hastalık tehdidi

Antep fıstığında hastalık tehdidi
Okunuyor Antep fıstığında hastalık tehdidi

mo fDulO5kOTToUJtc9yhg

Türkiye’de fıstık üretiminde değerli bir noktada olan Kilis’teki, fıstık bahçelerinde artan bakteri parazitleri olarak bilinen fitoplazma hastalığı üreticiyi olumsuz istikamette etkiledi.

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Kilis’te Antep fıstığı ağaçlarında sararma semptomu ile başlayan ve yaprak damarları ortasında kuruma, yaprak boyutlarında küçülme olarak ortaya çıkan hastalıkla ilgili ise, “Hastalık 2014 yılında Candidatus Phytoplasma Solani olarak karakterize edilmiştir. Vilayetimizde olduğu üzere Gaziantep, Nizip ve Şanlıurfa üzere Antep fıstığı yetiştiriciliği yapılan vilayet ve ilçelerde de ağır olarak görülen bu Phytoplasma hastalığı vilayetimizde bu yıl mevsimsel yağış azlığı ve sıcaklık nedeniyle daha fazla artış göstermiştir.

dUNducZ23E 3WAgyKmRgKw

Antep fıstığı ağaçlarının randımandan düşmesine neden olan bu hastalığın şuana kadar bir Kimyasal Uğraşı bulunmamakla birlikte Kültürel Önlemlerle Uğraş yapılmaktadır.

Hastalığın görüldüğü bahçelerde budama yapılırken budama aletlerin hypochlor su ile dezenfekte edilmesi, budama artıkların tesisten uzaklaştırılması, hastalıklı ağaçlardan aşı kalemlerin alınmaması erken devirlerde emici böcek ve psilida ya karşı gayret yapılması ayrıyeten tahlil sonucu bitki besin element eksikliği tespit edilen ağaçlarımıza gübre uygulaması yapılması, şayet imkanımız var ise sulama yapılması değerlidir.

Kilis vilayet sonları içerisinde hastalıklı Antep fıstığı bahçelerden örnekler alınarak tahlil hedefli Adana Zirai Uğraş ve Antep fıstığı Araştırma enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmiştir” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın