Anksiyete (kaygı) nedir ve belirtileri nedir?

Anksiyete (kaygı) nedir ve belirtileri nedir?
Okunuyor Anksiyete (kaygı) nedir ve belirtileri nedir?

Tasa beynimizin gerilime reaksiyon vermesidir. Gelecekte olabilecek tehlikeli durumlara karşı hazırlama formdur. Gün içerisinde tasa yaşayabiliriz. Karşılaştığımız kimi durumlar bizi endişendirebilir, korkabiliriz ya da gelecekle bizi yoran niyetler de olabilir lakin bunun ne kadar sürdüğü değerlidir.

Tasa ne vakit sorun haline gelir?

Gün içinde yaşadığımız olaylar dışında daima endişeliysek ve huzursuzluğumuz varsa artık bir sorun haline gelmiş demektir. Çok tasa kendini panik atakla birlikte de gösterebilir. Gün içinde yapmamız gereken şeyler sekteye uğrayabilir ve kendimiz daima denetimsiz bir halde düşünürken bulabiliriz. Bu durum hayat kalitemizi bozup bir sorun haline gelir.

Tasa yaşadığımızda
unutkanlıklar
terleme
huzurluk
kaygı, telaş
Berbat bir şey olacakmış hissi
Odaklanamama, konsantrasyon sorunları
Uyku sorunları
Kalp atışlarında hızlanma
Olabilir.

Tasayı azaltmak için ne yapılabilinir?

Gelecekte olacak bilinmeyen vakit için kaygılanmamayı öğrenmek temel maksattır. Gelecek meçhuldür ve bu meçhullüğü düşünmek dert yaşamanıza sebep olur. Mindfulness teknikleriyle farkındalık yaratıp, yaşadığımız şu ana gelmeye çalışılır. İlaçlar bu tedavi yolu için kullanılır ve yararlıdır. İlaç tedavi metotlarıyla psikoterapi almak çok yararlı olacaktır.

Tedavide ne yapılır?

Olumsuz ve dert yaratan niyetleri ve davranışları nasıl olumluya dönüştüreceğiniz kısmında yardımcı olur. Endişeyi ve tasayı meydana getiren durumlara karşı tasa duymadan farketmeyi ve bunları nasıl yöneteceğimizin yollarının öğrenileceği faal bir tedavi metodudur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın