Android 12 sızdırıldı: Yerleşik tema sürprizi!

Android 12 sızdırıldı: Yerleşik tema sürprizi!
Okunuyor Android 12 sızdırıldı: Yerleşik tema sürprizi!

Android 12, bu yılki Google I/O etkinliğinde resmen tanıtılacak. Şimdiye kadar hakkında birçok ayrıntısı öğrendiğimiz işletim sisteminin tanıtım görüntüsü sızdırıldı. Bir YouTuber tarafından paylaşılan görüntüde, Android 12 ile gelecek yenilikler hakkında ayrıntılı bilgiler bulunuyor. Tanıtımda, işletim sisteminin arabiriminde yapılan değişiklikler de dikkat çekti.

Android 12 radikal tasarım değişikliklerine imza atacak

Akıllı telefonların büyük çoğunluğuna hayat veren Android, birinci büyük tasarım değişikliğini Lollipop 5.0 sürümüyle hayata geçirmişti. Bu güncellemeyle Google’ın benimsediği Material Design (Materyal Tasarım) lisanı Android 9’dan sonra daha fazla hayatımıza girdi. Halihazırda kullanılan Android 11’e kadar çıkan sürümlerde ufak tefek arayüz değişiklikleri oldu. Fakat büyük bir yenilik yapılmamıştı.

Google’ın Android 12 ile, Lollipop 5.0 sürümünde yaptığına misal büyük bir tasarım değişikliğine imza attığı ortaya çıktı. ABD’li YouTuber Jon Prosser, Google I/O 2021 etkinliğinde yapılacak Android 12 sunumunun görüntüsünü paylaştı. 18 Mayıs’ta düzenlenmesi beklenen aktiflik öncesi sızdırılan manzaralarda; bildirim çubuğundan ses düzey kaydırıcısına, widgetlara ve uygulama içi ikonlara varana kadar her bir nesnenin tekrar tasarlandığı anlaşılıyor.

Google, Android 12’de görsel bütünlüğü sağlamak ismine çok efor sarfetmiş durumda. Yuvarlak çizgilere sahip uygulama pencereleri ve ikonların hepsinin birebir seviyede olması, bunun en büyük göstergelerinden. Ayrıyeten pembe-beyaz karışımı bir renk tonunun işletim sisteminde baskın olacağı da gözlerden kaçmadı.

Google’ın kendi yazı tipini kullanan Android 12, elbette ki bu değişiklikleri bütün telefonlara yansıtamayacak. Zira her akıllı telefon üreticisi kendi kullanıcı arayüzünü üretiyor. Android’in saf hali ise geri planda kalıyor. Bu nedenle yenilikleri deneyimlemek isteyenlerin stok Android yüklü bir telefon satın almaları gerekiyor.

Yerleşik tema takviyesi yolda

Neredeyse bütün akıllı telefonlarda varlığını sürdüren tema takviyesi, Android 12 ile varsayılan hale gelecek. Yani üreticinin o özelliği ekstra geliştirmesine gerek kalmadan, işletim sisteminin teması değiştirilebilecek. Kullanıcılar böylece telefonlarına istedikleri vakit farklı görünüm kazandırabilecekler.

android 12 sizdirildi yerlesik tema surprizi 3 android 12 sizdirildi yerlesik tema surprizi 2

android 12 sizdirildi yerlesik tema surprizi 4 android 12 sizdirildi yerlesik tema surprizi 1

Android 12’nin 18 Mayıs’ta düzenlenecek Google I/O 2021 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Pekala sizin yeni Android’den beklentileriniz neler?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın