Analist: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Kaos Yeni Başlıyor! İşte Olabilecekler…

Analist: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Kaos Yeni Başlıyor! İşte Olabilecekler…
Okunuyor Analist: Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Kaos Yeni Başlıyor! İşte Olabilecekler…

105941055 1559249617943gettyimages 1140163622

Bitcoin (BTC) fiyatı, beklenenden daha süratli bir formda, beklenenden daha düşük düzeylere indi. Arkasında, büyük bir tasfiye izi bıraktı ve yatırımcıları şoka soktu. Akabinde genel olarak kripto fiyatları arttı ve birden fazla durumda kaybedilenin en az yüzde 25’i şimdiden geri döndü. Uzmanlara nazaran böylesine dik bir yükselişten sonraki ani düşüş muhtemel ve volatiliteyi süratle artırıyor.

Bitcoin, altcoin’ler ve “heyecan dolu bir cümbüş parkı”

https specials

Bitcoin “rollercoaster”ları, tıpkı cümbüş parklarındaki üzere korkutucu, lakin heyecan vericidir. Seyahat yavaş başlar ve metodik bir formda yükselir. Gereğince yükseldiğinizde momentum anında bilakis döner ve bir anda kendinizi başladığınız yerde bulursunuz. Bitcoin de, rollercoaster’lar üzere, birçok kıvrım ve dönüşe sahip olabilir. Lakin NewsBTC analisti Tony Spilotro’ya nazaran bu son çöküş, kripto para ünitesinin olağan davranışlarından çok farklı değildir.

Spilotro’ya nazaran geçtiğimiz yıl görülen “yalnızca yukarıya” giden fiyat hareketi çok daha alışılmadıktı. BTC ekseriyetle yükselir ve düşer. “Coin ve piyasa kıymeti ekseriyetle %60-70 kaybeder.” Artık ise %50’lik bir çöküşle, volatilitenin tekrar piyasaya girdiği gözlemleniyor. Analiste nazaran bu durum, boğa koşusunun başlangıcı yahut daha büyük bir çöküş olmak üzere her iki senaryonun da gerçekleşmesine imkan sağlıyor.

bitcoin historical volatility 1140x554 1BTC’de tarihi volatilite. Kaynak: TradingView

Volatilite şimdi yeni mi dönüyor?

Tarihi dalgalanma, tıpkı göründüğü üzere, bir varlığın tarihi boyunca ne kadar değişken olduğunu ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bitcoin fiyat keşfinin birinci basamaklarındayken, volatilite delicesine yüksekti ve ortalık durulduktan sonra birkaç yıl boyunca düz kaldı. Akabinde, Bitcoin ve altcoin’lerin de paha kazanmasıyla 2017’nin sonlarında volatilite geri döndü. Eskisinden daha kısa sürdü. Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere 2019 ortalarında kısa bir müddetliğine 14.000 dolara ulaşılması bile kripto piyasalarında daha fazla volatiliteye sebep olmuştu. Bugün, Spilotro’ya nazaran, coin başına 28.000 dolarlık çöküş ile bile, Bitcoin’deki volatilite hala alışılmadık derecede düşük. Hasebiyle analist, “Piyasadaki bu son şok, yaklaşmakta olan bir fırtınanın sırf başlangıcı olabilir,” diyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın