Altın ve Bitcoin: İşte Kestirimler ve Gerçekler…

Altın ve Bitcoin: İşte Kestirimler ve Gerçekler…
Okunuyor Altın ve Bitcoin: İşte Kestirimler ve Gerçekler…

Bitcoin

Yırtıcı fiyat dalgalanmaları ve artan düzenleyici incelemeler, Bitcoin için berbat bir periyot olduğunu kanıtlıyor. Günlük bazda %30’un üzerindeki yabanî fiyat dalgalanmaları ve daha kritik düzenleyici inceleme mümkünlüğü, Bitcoin’in bir bedel deposu olarak altına rakip olma argümanlarının boğa çıkması manasına geliyor.

Bitcoin ve altın

Bitcoin’in altından daha yeterli bir portföy müdafaası olma potansiyeli, geçtiğimiz yılki performansı ile desteklendi. 2020 boyunca ve bu yılın büyük kısmında öbür varlıkların önüne geçti. Lakin, Elon Musk’ın Bitcoin’in güç harcamasını eleştirmesi ve Çin’in kripto konusundaki sert duruşunu yinelemesi üzere geçen hafta meydana gelen olaylar, Bitcoin’in 63.000 $’ı aşan rekor yüksek düzeyinden %40 düştüğünü gördü ve en ateşli hayranlarının yüreğini kırdı. Bu haftanın başlarında JP Morgan Chase, büyük kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i altın lehine boşalttığını bildirdi. Bulgularını Chicago Ticaret Borsası’ndan Bitcoin vadeli süreç mukavelelerindeki açık durum datalarına dayandırdılar. Fakat banka, Bitcoin’in uzun vadede 140.000 $’a ulaşma yolunda ilerlediğini varsayım etti. Oanda Corp ticaret platformunda kıdemli bir piyasa analisti olan Edward Moya, Bloomberg’e “Bu haftaki kripto düşüşü ve toparlanması bir uyandırma çağrısıydı” dedi. Öbürleri hislerini yineledi. Societe Generale analistleri Alain Bokobza ve Arthur Van Slooten Perşembe günü bir notta, “Herhangi bir yatırım portföyündeki Bitcoin’in yerinin, mutlaka volatil fiyat hareketleri nedeniyle son derece tartışmalı olmaya devam etmesi şaşırtan değil” açıklamasında bulundu.

Dijital altın olarak BTC

Dijital altın teorisinin savunucuları, Bitcoin’in altın ile temel özellikleri paylaştığını sav ettiler. Birden fazla vakit sonlu arzına işaret ediyorlar. Lakin Bitcoin’in bu haftaki düşüşü, 60 günlük fark edilen volatilitesinin şu anda altından çok daha yüksek olduğu ve yükseldiği manasına geliyor. Çarşamba günü bu duruma bir örnek oldu: Bitcoin toparlanmadan ve günü başladığı fiyata yakın bir formda bitirmeden evvel %31 düştü. Bu ortada, altın arka arda üç hafta boyunca haftalık yararlar gördü ve analistler, çökmekte olan kripto para piyasasından bile yarar sağladığını söylüyor. Bununla birlikte, 2021’in başından bu yana, altının spot fiyatları %1’in üzerinde düşerken, Bitcoin emsal bir periyotta, yakın vakitteki düşüşlerine karşın hala %38 civarında yüksek durumda. 2020’de hükümetler, COVID salgınının neden olduğu ekonomik ziyanı sınırlamak hedefiyle ekonomilere rekor seviyede likidite enjekte ettiler. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Societe Generale analistleri, mali teşvikten kaygı duyan yatırımcıların hem altını hem de Bitcoin’i bir hedge olarak gördüklerini söyledi. Bokobza ve Van Slooten, “Yatırımcılar hem resmi merkez bankası parasına karşı muhafaza (veya en azından alternatifler) olarak görüyorlar” dedi. Analistler, Bitcoin’e yönelik en büyük tehditlerden birinin düzenleyici sınırlamalar olduğunu savundu. Perşembe günü, ABD Hazine Bakanlığı, işletmelere 10.000 $’dan fazla kripto para transferini IRS’ye bildirme planları ile piyasayı düzenlemek için yeni tedbirler açıkladı. Bu ortada yorumcular, kripto para ünitesinin bir varlık sınıfı olarak şimdi emekleme periyodunda olduğunu ve bir karşılaştırma yapmak için şimdi çok erken olduğunu savunuyorlar.  

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın