Altın Fiyatları İçin Yükseliş Bitti Mi? İşte Beklentiler ve Seviyeler!

Altın Fiyatları İçin Yükseliş Bitti Mi? İşte Beklentiler ve Seviyeler!
Okunuyor Altın Fiyatları İçin Yükseliş Bitti Mi? İşte Beklentiler ve Seviyeler!

PO21Goldbars

“Bugün mutlak bir oyun değiştiriciydi” diyen usta analist Gary Wagner’e nazaran, sarı metalin 2.088 doların altındaki rekor düzeyin çok yakınına yükselmesinin mutlaka haber ve manşetlere dayalı olduğu göz önüne alındığında, bu manşetlerdeki değişikliklerin altın fiyatları için taraf ve kazançlar/kayıplar üzerinde dramatik ve derin bir tesiri olacak.

Rusya-Ukrayna barış ihtimali, altına satış getirdi

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Rusya ile uzlaşmaya açık olduğunu söyledi. Bu tek açıklama, birden fazla varlık sınıfı üzerinde derin bir tesire sahipti. Risk iştahının artmasıyla, ABD pay senetlerinin Dow Jones endüstriyel ortalamasının 653 puan yahut %2 kazanmasıyla güçlü bir ralli yapmasıyla sonuçlandı. NASDAQ endeksi %3,58 ve S&P 500 %2,57 net yarar elde etti.

Ham petrol Salı günü 14 yılın en yüksek düzeyine ulaştıktan sonra %15’in üzerinde kıymet kaybetti. Ham petrol vadeli süreçleri Çarşamba günü %11,46 sert bir düşüşle 14,17 dolar kaybetti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın ve dolar üzere inançlı liman varlıkları da güçlü fiyat düşüşleri gördü. Bununla birlikte spot altın fiyatları, Çarşamba günü yaşanan sert düşüşün akabinde Perşembe günü toparlandı ve tekrar 2.000 doların üzerine çıkmayı başardı.

Grafik 1 3

Alman ‘Bild’ gazetesinin özel bir röportajında ​​Ukrayna Devlet Lideri, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşı sona erdirmek için bir uzlaşmaya açık olduğunu kabul etti. Bu röportajda Lider Volodymyr Zelensky, “Buradaki soru benim verebileceğim şey değil. Her müzakerede gayem Rusya ile savaşı bitirmek. Ayrıyeten belli adımları atmaya hazırım. Uzlaşmalar yapılabilir lakin bunlar ülkeme ihanet olmamalı. Ve başka taraf da taviz vermeye istekli olmalı, bu yüzden bunlara taviz deniyor. Bu durumdan çıkmamızın tek yolu bu. Ayrıntılar hakkında şimdi konuşamayız” dedi.

“Altın fiyatları üzerinde iki temel tesir var”

Altın, dolar ve ham petrolde görüldüğü üzere birçok piyasanın yükselişten düşüşe dönmesine neden olan bu röportajdı. Ayrıyeten ABD pay senetlerinin düşüşten yükselişe dönmesine neden oldu. O halde, altın kelam konusu olduğunda, ‘Altındaki ralli sona erdi mi?’ sorusu ortaya çıkıyor. Analiste nazaran, kısa vadeli yanıt, Rusya ve Ukrayna ortasındaki müzakereler yoluyla barışçıl bir tahlile ulaşılabileceğine dair umut olduğu sürece, altın fiyatlarının düşmeye devam etmesi çok mümkün. Lakin, uzun vadeli karşılık epey farklı.

Grafik 2

Analist, bunun nedeninin, altın fiyatlarındaki son yükselişin, Ukrayna’daki krizin neden olduğu jeopolitik tansiyonun yanı sıra 40 yılın en yüksek düzeyindeki enflasyonist baskılara dayalı olduğunu belirtiyor. ABD Ocak ayı TÜFE’sinin bir evvelki yıla nazaran %7,5 düzeyinde olmasını unutmamak gerekiyor.

Perşembe günü ABD hükümeti en aktüel TÜFE endeksi bilgilerini yayınlayacak ve şu anda çeşitli haber kuruluşlarının anketine katılan analistler, enflasyonun yıllık bazda %7,5’ten %7,9’a yükseleceğini iddia ediyor. Analiste nazaran, son devirde ham petrol fiyatlarında ve besinde yaşanan artışla birlikte, Ocak’tan Şubat’a enflasyonist baskıların azalması ihtimali yahut senaryosu neredeyse yok. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatları, Ukrayna’daki savaş ve artan enflasyon olmak üzere iki değerli bahse bağlı hareket ediyor. Daha yüksek enflasyon düzeyleri altını epey destekleyecek ve bu düzeltmeden sonra ralli moduna dönmesini ve 2020 yılının Ağustos ayında elde edilen 2.088 dolarlık rekor seviyeyi aşmasını mümkün kılacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın