Altın Fiyatları İçin Haziran’da Neler Beklenmeli? Yatırım Stratejisti Açıkladı

Altın Fiyatları İçin Haziran’da Neler Beklenmeli? Yatırım Stratejisti Açıkladı
Okunuyor Altın Fiyatları İçin Haziran’da Neler Beklenmeli? Yatırım Stratejisti Açıkladı

200701 gold 1

Altın fiyatları, son iki ayda ONS başına 1.900 doların üzerine çıkmayı başaran fiyatlar ile sağlam bir ivme gördü. Ancak bir piyasa analisti, kıymetli metalin önünde hala şiddetli bir yol olduğunu söyledi.

Rob Haworth: Bu gelişme, önümüzdeki ay altın fiyatları için tekrar baskı oluşturacak!

US Bank Wealth Management’ta kıdemli yatırım stratejisti olan Rob Haworth, küresel ekonomik toparlanma ivme kazanmaya devam ederken altın için rekabetçi bir görünüm öngördüğünü söyledi. Rob Haworth, pay senedi piyasalarının yüksek büyüme, düşük faiz oranı ortamında cazip kalmaya devam ettiğini kelamlarına ekledi. Rob Haworth bahse yönelik şunları söyledi:

Bence birden fazla yatırımcı için döngüsel toparlanma oyunda kalıyor. Döngüsel bir güzelleşmede, şirketler kolay paraya erişimde altın’dan daha fazla yararlanmaya devam edecekler.

flight to safety lifts gold prices to 11 month high whats

Oynaklık artsa da Dow Jones Industrial Average iki hafta evvel görülen rekor düzeylerine yakın tutunmaya devam ediyor. Rob Haworth’un yorumları, ABD Ticaret Bakanlığı’nın ikinci kestiriminde ABD iktisadının birinci çeyrekte %6,4 büyüdüğünü söylemesinin akabinde geldi. Veriler beklentileri karşılamasa da ABD iktisadı 1984’ten bu yana en süratli büyümesini sürdürüyor. Rob Haworth, “Bu yılki büyüme sayıları sağlam olacak. Ve bu muhtemelen önümüzdeki ay altın fiyatları için tekrar baskı oluşturacak” dedi.

Rob Haworth: Bunun süreksiz mi yoksa kalıcı mı olacağı şimdi aşikâr değil!

Rob Haworth, mevcut ortamda altın fiyatlarının yılbaşından bu yana takılı kaldığı aralıkta kalmasını beklediğini söyledi. Son birkaç hafta içinde, fiyatlar yıl için olumlu bölgeye geri dönmeye çalıştığı için altın piyasası güçlü bir yükseliş kaydetti. Haziran altın vadeli süreçleri en son, gün için %0,34 düşüşle 1.894,80 dolardan süreç gördü. Altın’a yatırımcı ilgisinin yenilenmesi, enflasyon baskılarının artmaya başlamasıyla birlikte negatif gerçek faiz oranlarının negatif bölgeye daha da düşmesiyle tetiklendi. Enflasyon toparlansa da Rob Haworth, “bunun süreksiz mi yoksa kalıcı mı olacağı şimdi muhakkak değil.” dedi.

altin 18

Rob Haworth “Enflasyonun kalıcı ve bir nevi sıkıntılı olacak ögeleri var. Lakin birden fazla fiyat artışı ve fiyatlandırma gücüne bağlı olacak.” dedi. Rob Haworth, fiyat baskılarının artmasına karşın, şirketlerin hala fiyatlandırma gücüne sahip olduğunu söyledi. Hükümetten gelen teşvik denetimleri nedeniyle, tüketiciler hala mal satın alabiliyor.

Rob Haworth: Altın’ın 1.900 doların üzerine çıkması için enflasyonun çok daha yüksek olması gerekiyor

İki hafta evvel, ABD Tüketici Fiyat Endeksi 2008’den bu yana en yüksek düzey olan yıllık %4.2 yükseldi. Lakin Rob Haworth, altın fiyatlarının ONS’unu 1.900 doların üzerine çıkarması için enflasyonun çok daha yüksek olması ve sürdürülebilir olması gerektiğini söyledi. Rob Haworth bahse yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

Yılın ikinci yarısına geldiğimizde altın fiyatları için bu karların birden fazla dağılacak. Bu çeşit hiperenflasyon senaryolarını görmek için, hükümet harcamalarının artması ve büyümeye devam etmesi gerekiyor. Hükümetin açık harcamalarını zorlamaya devam etmesi gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın