Altın Fiyatını Bu Gelişme Nasıl Etkileyecek? Ünlü Analist Yanıtladı

Altın Fiyatını Bu Gelişme Nasıl Etkileyecek? Ünlü Analist Yanıtladı
Okunuyor Altın Fiyatını Bu Gelişme Nasıl Etkileyecek? Ünlü Analist Yanıtladı

altin 7

Kitco analisti Neils Christensen Altın fiyatında kıymetli gelişmeleri derledi. Ünlü analist sarı metal fiyatının kilit bir basamağa geldiğine inanıyor. Bu durum analistin yaklaşımına nazaran harika bir ortam sunuyor. Altın için uygun ortam ABD Çalışma Bakanlığı’nın Mayıs ayında 559.000 iş yaratıldığını bildirdiği Cuma günü doğrulandı. Sayılar etkileyici olsa da, ekonomistler yaklaşık 645.000 iş artışı görmeyi bekliyorlardı. Öbür taraftan fiyatlar de %0,5 artmış durumda.

Altın fiyatını etkileyen gelişmeler

Analist enflasyon baskılarının arttığını söz ederek işgücü piyasasındaki zayıflığın, Federal Rezerv’i önümüzdeki 12 ay olmasa da en azından yılın geri kalanında ultra gevşek para siyasetlerini sürdürmeye zorlayacağına işaret ediyor. Hükümetlerin borç bağımlısı haline geldiklerini belirten analist harcamaya devam ettikçe, merkez bankalarının faiz oranlarını sıkılaştırmalarının daha da zorlaşacağını belirtiyor. Analistler, 2021’in birinci çeyreğinde ülke borcunun 289 trilyon dolara yükseldiğini kaydetti. Bu, global GSYİH’nın %360’ını temsil ediyor.

Optimistlik ne durumda?

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere bu durumdan hareketle analist, piyasa biraz çok alım görmeye başladığı ve momentum göstergeleri gergin olduğu için tüm analistlerin altın konusunda optimist olmadığını belirtiyor. Capital Economics’teki piyasa analistleri, Mayıs ayının altın ve gümüş için âlâ geçtiğini lakin sonraki ayların riskli olabileceği konusunda uyardı. Analistler, sarı metal fiyatındaki son artışın, gerçek getirilerdeki düşüşün ima ettiğinden çok daha fazla olduğunu ve önümüzdeki aylarda, gerçek getirilerin yükselmeye başlamasıyla altın fiyatının yine aşağı taraflı baskı altında kalacağını düşündüklerini belirttiler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın