Alt tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) nasıl yapılır?

Alt tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) nasıl yapılır?
Okunuyor Alt tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) nasıl yapılır?

Windows, Mac ya da taşınabilir aygıt fark etmeksizin alt tire ( _ ) ve orta çizgi (-) üzere çeşitli sembolleri yazılarımızda sık sık kullanıyoruz. Lakin birtakım semboller, klavyemizde kendine direkt bir yer bulamıyor. Alandan tasarruf etmek isteyen üreticiler, sembolleri direkt koymak yerine çeşitli kombinasyonlara gizlemiş durumda. Pekala alt tire nasıl yapılır?

Alt Tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) nasıl yapılır sorusunun yanıtı aslında epey kolay. Bu sembolleri elde etmek isteyen kullanıcıların, birinci olarak çalışan Türkçe klavyeye sahip olması gerekiyor. Akabinde Orta çizgi ( ) yapmak isteyen kullanıcıların, klavyenin üst kısmında bulunan, ( – ) tuşuna basması kafidir. Fakat alt tire nasıl yapılır kısmına geldiğimiz vakit işin içine tuş kombinasyonu giriyor.

Alt tire nasıl yapılır ?

Bu sembolü elde etmek isteyen kullanıcılar, evvel shift ve sonrasında orta çizgi (-) tuşuna basarak, alt tire ( _ ) yapabilirler. Ekran klavyesi kullanan kullanıcıların, bu kombinasyonu üst + orta çizgi (-) halinde yapması gerekmektedir. Fakat bilgisayarda bu sembolleri elde etmenin tek yolu klavye değil. Windows kullanıcıları için üçüncü bir alternatif daha var.

alt tire ve orta cizgi nasil yapilir 1

Üçüncü sistem için yapmanız gereken şey arama çubuğuna “karakter işlem” yazmak. Karşınıza çıkan programı çalıştırmanızın akabinde, açılan pencerede yalnızca Alt Tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) değil, gereksiniminiz olabilecek tüm semboller karşınızda olacak.

Alt tire nasıl yapılır sorusuna yazımızda karşılık bulamadıysanız, sorun bilgisayarınızın lisanından kaynaklanıyor olabilir. Bunun için uygulamanız gereken adımlar, Ayarlar > Vakit ve Lisan > Lisan ve Klavye Seçeneklerini Düzenle >Türkçe halindedir. Ya da direkt ayarlar içindeki arama çubuğundan lisan seçeneklerine gidebilirsiniz. Windows 10 yerine daha eski bir sürüm kullanan şahısların  Başlat > Kontrol Masası > Saat, Lisan ve Bölge > Klavyeleri yahut Öteki Giriş Usullerini Değiştir yolunu izlemesi gerekir.

Taşınabilir aygıtlarda nasıl yapılır?

Mobilde de gereksinimimiz olan Alt Tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) Android aygıtlarda klavyenin sol alt kısmında bulunan “?123” tuşunda çıkan menüden yapılır (Gboard). Bu menü, çeşitli üreticilerin yazılımlarına nazaran farklılık gösterebilir. iOS aygıtlara geldiğimizde de benzeri bir prosedür karşımıza çıkıyor. Tekrar klavyenin sol alt kısmında bulunan “123” menüsü, tire ve alt tire yapabilmemizi sağlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın