Almanya’dan WhatsApp için yasaklama kararı

Almanya’dan WhatsApp için yasaklama kararı
Okunuyor Almanya’dan WhatsApp için yasaklama kararı

Facebook ve data toplama sözleri neredeyse her gün birebir cümlede kendine yer buluyor. Son devirlerde Apple’ın güvenlik siyasetleriyle başı belada olan Toplumsal medya devi, artık de Almanya ile aykırı düştü.

Yeni kullanıcı kontratının sunulmasına günler kala Alman maddelerine takılan toplumsal medya devi, data toplamak için yasal bir desteği olmadığı için ceza aldı. Şirket 3 ay boyunca WhatsApp üzerinden şahsî bilgileri toplayamayacak.

WhatsApp 3 ay cezalı

WhatsApp’ın yeni kullanıcı mukavelesinin yasal bir desteğe sahip olmadığını belirten bir Alman yasa düzenleyici, kısa müddet önce WhatsApp’a soruşturma başlattı. Soruşturmada hatalı bulunan Facebook’un, 3 ay boyunca Almanya’da WhatsApp üzerinden elde edilen bilgileri işlemesini yasakladı.

almanyadan whatsapp icin yasaklama karari 1

Hamburg eyaleti Ferdî Bilgilerin Korunması Sorumlusu Johannes Caspar yaptığı açıklamada, Facebook’un kullanıcı datalarını işlemesinde kâfi türel destek olmadığını belirterek, “Bu yasaklama buyruğu, Almanya genelinde kullanım kurallarına istek gösteren milyonlarca kullanıcının haklarını ve özgürlüklerini teminat altına almayı amaçlamaktadır.” tabirlerini kullandı.

Avrupa Birliği Genel Bilgi Müdafaa Tüzüğü’ndeki harikulâde yetkileri kullanarak Facebook’u, WhatsApp kullanıcı datalarını üç ay askıya alması için zorlayacağını belirten Caspar, bu süreçte Avrupa Birliği’nin kullanıcı bilgileri konusunda genel bir karar almasını isteyeceğini de kaydetti.

Mevzuyla ilgili bir açıklama yapan Facebook, Caspar’ın savlarını kınadı. Sorunun yalnızca bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirten şirket, yasağın haksız bir uygulama olduğunu ekledi. 15 Mayıs’ta yeni WhatsApp kullanıcı mukavelesini kullanıma sunacak olan şirket, zati data saklılığı konusunda meseleler yaşıyordu. Lakin yaşanan bu problemlerin ve muhtemel AB müdahalesinin işleri daha da zorlaştırması bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın