Almanya’da reaksiyon çeken maske kararı

Almanya’da reaksiyon çeken maske kararı
Okunuyor Almanya’da reaksiyon çeken maske kararı

WYjYU3PF2kSNXKJJoEIV2A

Almanya Sıhhat Bakanlığının geçen yıl temin ettiği kullanımı uygun olmayan maskeleri engellilere, toplumsal yardım alanlara ve yaşlılara dağıtmayı planladığı ortaya çıktı.

Der Spigel’deki habere nazaran, Bakanlık geçen yıl 1 milyar Euro’luk maske aldı. Bakanlığın sıcaklığa dayanıklılık testini yaptırmadığı ve bu nedenle maskelerin kullanılma uygun olmadığı belirlendi.

Bakanlığın buna karşın işe yaramayan maskeleri yaşlılara, engellilere ve geliri olmayan toplumsal yardım alan şahıslara dağıtmak istediği ve böylelikle ödenen 1 milyar avronun çöpe atılmasını engellemeyi amaçladığı vurgulandı.

Haberde, Sıhhat Bakanlığının kelam konusu maskelerin dağıtımı konusunda Çalışma Bakanlığından dağıtım onayı istediği lakin Bakanlığın bunu vermediği aktarıldı.

SPD’DEN SERT REAKSİYON

Almanya’da koalisyon ortağı olan Toplumsal Demokrat Parti Lars Klingbeil, Sıhhat Bakanlığını eleştirerek, “Bu süreç ileri gitmek manasına geliyor ve insanlık dışı uygulamadır.” dedi.

SPD’li Angelika Glöckner de Sıhhat Bakanı Jens Spahn’ın pandemi sırasında birçok kusur yaptığını belirterek, “Spahn bunu kabul etmek yerine artık örtbas etmeye çalışıyor. Engelli beşerler makus kararların uygulanabileceği kobaylar değildir.” dedi.

SIHHAT BAKANLIĞI TEZLERİ REDDETİ

Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada ise Spiegel’in argümanları reddedildi.

Açıklamada, “Federal hükümet maskelerin imhasıyla ilgili rastgele bir karar vermedi. Bu bakımdan ilgili savlar ve bu haberin desteklerini bilmiyoruz.” tabiri kullanıldı.

Maskelerin kalitesine çok dikkat edildiği vurgulanan açıklamada, “Bakanlık test prosedürlerinde eksiklik tespit edildiği sürece, eserleri kabul etmedi ve onlar için bir ödemede bulunmadı.” bilgisi paylaşıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın