• Ana Sayfa
  • Genel
  • Almanya’da aşı önceliği uygulaması 7 Haziran’da sonlandırılacak

Almanya’da aşı önceliği uygulaması 7 Haziran’da sonlandırılacak

Almanya’da aşı önceliği uygulaması 7 Haziran’da sonlandırılacak
Okunuyor Almanya’da aşı önceliği uygulaması 7 Haziran’da sonlandırılacak

cPvyjaewlkKc6ktIC4oKjw

Sıhhat Bakanı Jens Spahn, yaptığı açıklamada, şimdiye kadar yapılan uygulamada risk kümesindekilerin öncelikli aşılanmasıyla insanların hayatlarının kurtarıldığını söyledi.

Eyaletlerin sıhhat bakanlarıyla bugün bir toplantı yaptığını belirten Spahn, “Eyaletlerdeki mevkidaşlarımla aşı önceliği sıralamasının, 7 Haziran’da kaldırılması istikametinde muahedeye vardığımız için memnunum.” dedi.

Spahn, 7 Haziran’a kadar risk kümelerinde yer alanlara 15 milyon doz aşının uygulanacağı bilgisini paylaştı.

Birtakım eyaletlerin öncelik sırlamasını daha erkenden kaldırabileceğini de vurgulayan Spahn, aşı kampanyasına, aile tabiplerinin ve şirketlerdeki tabiplerin da dahil edilmesiyle kampanyanın daha da sürat kazanacağını kaydetti.

Jens Spahn, bugün alınan kararın çabucak herkese aşı teklifi yapılacağı manasına gelmediğine dikkati çekerek, “Pandeminin bu periyodunda sabra muhtaçlığımız var. Herkes aşı olacak, lakin herkese aşı teklifinde bulunmak için yaz sonuna kadar bir vakte gereksinim duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Öncelik sıralamasının kaldırılmasıyla Almanya’da 16 yaş üstündekiler 7 Haziran’dan itibaren aşı olmak için hem aile doktorlarından hem de aşı merkezlerinden randevu alabilecek.

Ülkede AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşıları için öncelik sıralaması daha evvel kaldırılmıştı.

AŞI KAMPANYASI

Almanya’da devam eden aşı kampanyasında, 30 milyon 790 bin 970 şahsa Kovid-19 aşısının birinci dozu, 9 milyon 332 bin 160 bireye ikinci dozu yapıldı. Böylece ülkede 27 Aralık 2020’den bu yana 40 milyon 123 bin 130 doz aşı uygulandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın