• Ana Sayfa
  • Genel
  • Almanya, Namibya’daki soykırımı tanıdı: 30 yılda 1,1 milyar euro ödeyecek

Almanya, Namibya’daki soykırımı tanıdı: 30 yılda 1,1 milyar euro ödeyecek

Almanya, Namibya’daki soykırımı tanıdı: 30 yılda 1,1 milyar euro ödeyecek
Okunuyor Almanya, Namibya’daki soykırımı tanıdı: 30 yılda 1,1 milyar euro ödeyecek

Gal6XZnmA0et13iuZMr Pg

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı yazılı açıklamada, her iki ülkeden hükümet delegasyonlarının yaklaşık 6 yıllık müzakerelerinin akabinde 1904-1908 yıllarında Korgeneral Lothar von Trotha’nın buyruğuyla işlenen vahşetin, soykırım olarak tanınması üzerinde anlaştığını açıkladı.

Kelam konusu cürmü kabul etmeleri ve özür dilemelerinin, hatalarla hesaplaşmak ve geleceği birlikte şekillendirmek için değerli bir adım olduğunu belirten Maas, “Namibya ile ortak tarihimizin en karanlık kısmıyla nasıl yüzleşeceğimiz konusunda mutabakata varmayı başardığımız için keyifli ve minnettarım. Almanya’nın tarihi ve ahlaki sorumluluğu ışığında Namibya’dan ve kurbanların torunlarından af dileyeceğiz” sözlerini kullandı.

Maas, jest olarak 30 yıl içinde kurbanların torunlarını desteklemek için de 1,1 milyar euro fon oluşturulacağını belirtti.

Alman hükümeti bugüne dek tazminat için bir yasal hakkın bulunmadığını savunuyordu.

Ggwe7h4rEUmItKnWO6uI7A

70 BİNDEN FAZLA KİŞİ SUSUZ KALARAK YA DA VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ

Alman İmparatorluğu, 1884’ten 1915’e Namibya’da sömürgeci bir güç olarak bulundu. Korgeneral Lothar von Trotha’nın buyruğuyla 1904-1908 yıllarında Güney Batı Afrikası’nda, (şimdiki Namibya) Herero ve Nama halklarından 70 binden fazla kişiyi susuz bırakarak, vurarak toplama kamplarında öldürdü.

Almanya, 2015’ten bu yana Namibya ile kelam konusu olaylarda sorumluluk alınması ve tazminat konusunu müzakere ediyordu.

İki ülke parlamentolarının, kelam konusu muahedeyi onaylamasının akabinde, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in, Namibya Parlamentosu’nda resmen özür dilemesi bekleniyor.

Namibya’da soykırıma uğrayan Herero ve Nama halklarının temsilcileri, Almanya’nın soykırımı kabul ederek Namibya hükümetine sunduğu “yardım” teklifini kabul etmediklerini açıkladı.

9KAzOETs50W6AQ2uHlEjlg

SOYKIRIM MAĞDURLARI “TAZMİNATSIZ ÖZRÜ” KABUL ETMİYOR

The Namibian gazetesinin haberine nazaran, Herero ve Nama halklarını temsil eden örgütler, Almanya’nın kalkınma için ülkeye vereceği yardımın tazminat olmadığını ve bu muahedenin halklara ihanet olduğunu söz etti.

Namibya Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Alfredo Hengari, Almanya’nın teklifinin 26 Mayıs’ta kabine toplantısında gündeme geldiğini ve Devlet Lideri Hage Geingob’un mağdur topluluklarla görüşeceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugün, Almanya’nın Herero ve Nama halklarına karşı işlenen kabahatleri “soykırım” olarak kabul ettiğini belirtmiş, jest olarak 30 yıl içinde kurbanların torunlarını desteklemek için 1,1 milyar euro fon oluşturulacağını aktarmıştı.

7tj5KvdVIke SKOjaJ4vdQ

“BU, CETLERİMİZE VE AKLIMIZA BİR HAKARET”

Herero Klâsik İdare Şefi (OTA) Vekuii Rukoro, hükümetin müzakerelerde sergilediği tavrın açık olmadığını ve Almanya’nın tazminat ödemekten kaçmak için öteki yollara başvurduğunu söyledi.

Hak ettikleri şeyi alabilmek için her türlü çabayı vereceklerini aktaran Rukoro, “Bu muahede, atalarımızın kanı için kâfi değil” sözünü kullandı.

Soykırımcı Alman güçleri, 1904-1908 yıllarında kendilerine direnen Herero ve Nama halklarından on binlerce kişiyi katletmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın