Albert Einstein’in mektubu rekor fiyata satıldı

Albert Einstein’in mektubu rekor fiyata satıldı
Okunuyor Albert Einstein’in mektubu rekor fiyata satıldı

Albert Einstein tarafından yazılan el yazısı mektup, ABD’de bir müzayedede satıldı. Dahi fizikçinin en ünlü denklemini içeren mektup, 1.2 milyon dolara alıcı buldu. Yetkililer, bu fiyatın beklediklerinden üç kat fazla olduğunu açıkladı.

shiftdelete

Albert Einstein, fiziğin temel kavramlarından birini yazdı

Uzmanlar, fizikçinin el yazısında denklemin bilinen yalnızca üç örneği olduğunu söylüyor. Bu denklemi Einstein birinci defa 1905 yılında bir bilim mecmuasında yayımladı. E=mc² isimli denklem, fizikte kütle-enerji eşdeğerliğini açıklıyor. Bilim insanları, denklemi (enerji eşittir kütle çarpı ışık suratının karesi) çağdaş fizikte temel bir kavram olarak kabul ediyor.

albert einstein in mektubu rekor fiyata satildi2 1albert einstein in mektubu rekor fiyata satildi2 1

Mektubu satan Boston merkezli RR müzayede konutuna nazaran bu, özel bir koleksiyondaki denklemin tek örneğiydi. Fakat yakın vakitte halka açtılar.

RR Auction, bir açıklama yaparak, “Hem holografik hem de fizik açısından kıymetli bir mektup.” dedi. Akabinde, “Şimdiye kadar ortaya konan en düzgün bilinen denklem.” diyerek mektubun ehemmiyetini vurguladı.

Tek sayfalık mektubu Albert Einstein, Almanca yazdı. 26 Ekim 1946 tarihinde mektubu, Polonyalı-Amerikalı fizikçi Ludwik Silberstein‘a gönderdi.

Associated Press haber ajansına nazaran mektup, Silberstein’ın torunlarının sattığı ferdî arşivlerin bir kesimiydi. Alıcının ise sırf anonim bir doküman toplayıcısı olduğunu bildirdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın