Alan Adı Alma | Neden ve Nasıl Yapılır? Önemi Nedir?

 Alan Adı Alma | Neden ve Nasıl Yapılır? Önemi Nedir?
Okunuyor Alan Adı Alma | Neden ve Nasıl Yapılır? Önemi Nedir?

Alan adı alma yani domain almak, bir web sitesi kurmak için ilk yapmanız gereken işlerden biridir.Bu, web sitenize ulaşmak için kullanılacak olan “wordpress.org.tc veya “haberturk.com” gibi bir internet adresidir. Alan adı kaydetmek için şirket veya kuruluş olmanız gerekmez, bireysel olarak da alabilirsiniz.

alan adları transparan

Alan adı ve domain aynı anlama geldiğinden dolayı, kaynaktan kaynağa kullanım şekli değişir, bu makalede her iki ifadeye de yer vereceğiz.

Alan Adı Alma Önemi

Bir domain almak için birçok neden olabilir. Bunlardan birkaçı:

 • İnternete erişimin artması, mobil cihazlarda internet kullanımının yaygınlaşması ve her zaman ulaşılabilir bilgi sunma gereksiniminden dolayı şirketler için kurumsal web sitesi yapmak mecburi hale geldi denebilir. Bir internet sitesi olan rakibinize ulaşan müşteri kitleniz muhtemelen sizden hiçbir zaman haberdar olamayacak. Müşterilerinize sürekli bağlı kalabilmek için bu faktörü görmezden gelmek size zaman ve para kaybettirebilir.
 • Firmanız veya ürettiğiniz ürünü en iyi anlatan bir adres internette bulunabilir hale gelmenizi sağlar. Örneğin, ABCD isminde bir ürün imal ediyorsanız; abcdmagaza.com gibi bir domain ile ürün odaklı bir internet sitesi açarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
 • Bireysel veya ekip olarak bir hobiniz, ilgi alanınız varsa; ilgi alanınıza dayalı araştırma, inceleme veya makaleler yazıyorsanız zaman içerisinde sponsorluk teklifleri gelmeye başlayabilir, hobinizden para kazanabilirsiniz. Bu tür tekliflerin gelebilmesi için öncelikle iyi bir domaine sahip olmalısınız. Kaliteli, kısa, anlamlı ve içeriği yansıtan bir domain size her zaman artı puan kazandıracaktır.

Alan Adı Nasıl Alınır

Temel olarak bir alan adı almak, yazman firmalar aracılığıyla ICANN adlı bir kuruluşa tescil bilgilerini göndermektir. Mesela, “benimadresim.com” gibi bir alan adı seçerseniz, bir domain kayıt firmasına yıllık 6 ila 20 dolar arası bir ücret ödemeniz gerekir. Böylece yıllık isim hakkı almış olacaksınız ve her yıl bu hakkı yenilemek için ücret ödemeniz gerekecek.

Bu yönteme alternatif olarak, bir web barındırma hizmeti aldığınızda firma size bir yıllık ücretsiz domain teklifi sunabilir. Bu tür kampanyalarda dikkat etmeniz gereken en büyük nokta yenileme ücretidir. Yenileme ücreti demek, 1 yıl sonra isim hakkı için ödeyeceğiniz rakam demektir. Bu ücret açıkça belirtilmediyse müşteri hizmetlerine sorabilirsiniz veya kampanyasız fiyatları araştırabilirsiniz. Kampanyasız fiyatlar genellikle yenileme ücreti ile aynıdır. Tüm bunlara ek olarak 1$ domain gibi bir kampanyaya denk gelirseniz, firma 1 yıllık süre dolmadan domain transfer işlemine izin veriyor mu, buna dikkat etmeniz gerekir. Domain transfer işlemine izin vermeyen firmalar bir sonraki yıl yenileme için genellikle uçuk rakamlar teklif ederler.

İngilizce’nin çok yaygın olması nedeniyle jenerik domain olarak tabir edilen birçok alan adı satın alınmış durumda. Türkçe domain piyasasında da durum çok farklı değil. Direkt olarak bir ürünü yada hizmeti ifade eden alan adı bulmak oldukça zor. Örnek; canta.com, kahve.com gibi jenerik domain bulmak neredeyse mümkün değil. Ancak AlanAdlari.com gibi pazar yerlerinde kayıt ücretinin fazlasını ödeyerek domain alımı yapabilirsiniz. Buradaki fiyatlar domainde geçen kelimenin aranma hacmi, popülaritesi, kaç yıldır kayıt altında olduğu ve satıcının bu faktörlere ne kadar fiyat biçtiği ile alakalıdır.


Domain Alma

Domain tescil etmek gerekenler aşağıdaki gibidir.

Kullanmak istediğiniz en iyi alan adları listesini oluşturun. Listesini oluşturun diyoruz çünkü almak istediğiniz domain isim-soy isimden oluşmuyorsa muhtemelen başka biri tarafından zaten alınmıştır. Bunun için domain sorgulama araçlarını kullanarak tescil sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Domain sorgulama yapmak için tıklayınız.

Domain sorgulama işleminde “Tebrikler! Bu domain kayıt edilebilir.” şeklinde bir bildirim gördüyseniz tebrikler, bu alan adını tescil edebilirsiniz. Ödeme yapmak için banka veya kredi kartınızı kullanabilir, eğer firma kabul ediyorsa havale/EFT yapabilirsiniz. Yukarıda domain sorgulama linki verdiğimiz site tüm ödeme yöntemlerini kabul ediyor ve an itibariyle en ucuz alan adı alabileceğiniz firmalardan biri. Şu an fiyat 1 yıl için 6.99$

İnternet alan adı satın alma işlemleri tamamsa, sıradaki adıma geçebilirsiniz: Kendi web sitemi nasıl yapabilirim?

Yemek siparişinden ev tutmaya, fatura ödemeden bilet almaya kadar hayatımızın içine girmiş olan internetin nimetlerinden en büyüklerinden biri de bizlere hizmet veren web siteleri. Bu makalede web sitelerine erişmemizi sağlayan domain (alan adı) nedir, nasıl çalışır, nasıl alınır gibi başlıkları kısaca ele alıyoruz.

Diğer okumalıklar. Bir alan domain aldıktan sonra neler yapılabilir?


İçerik – Hızlı erişim


Domain, Alan Adı nedir?

Domain yani alan adı, web sitenizin ismidir. Bir alan adı, kullanıcıların internet sitenize erişebildiği adrestir. İnternetteki bilgisayarların adreslerini bulmak ve tanımlamak için bir alan adı kullanılır. Bilgisayarlar, bir dizi numara olan IP adreslerini kullanır. Sayı dizilerinin hatırlanması zor olduğundan dolayı IP adreslerini kullanmak yerine internetteki varlıkları tanımlamak için alan adı, domain kavramı geliştirilmiş ve kullanılmıştır.

Bir alan adı, herhangi bir harf ve sayı kombinasyonu olabilir ve .COM, .NET ve daha fazlası gibi çeşitli uzantılarda olabilir.

Bir alan adını kullanabilmeniz için alan adını öncelikle kayıt etmelisiniz. Her alan adı benzersizdir. Herhangi iki web sitesi aynı alan adına sahip olamaz.  Bir kullanıcı www.dorukosanmaz.com yazdığında başka bir siteye yönlenmesi mümkün değildir. Farklı bir uzantıda dorukosanmaz tescil edilirse, isim benzerliği olabilir ancak o tamamıyla farklı bir site haline gelmektedir.


Domain kime ait? – Domain Sorgulama

Bir üst başlıkta belirttiğimiz gibi, her bir alan adının yalnızca bir sahibi olabilir. Satın almadan önce domain sorgulama işlemi yaparak uygunluğunu kontrol etmeniz gerekir. Eğer bir başkası tarafından tescil edildiyse sahibinden satın almak için domain kime ait, ne zaman kayıt edilmiş, sahibi ile iletişime geçmek için e-posta adresini nasıl bulabilirim gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu nokta kullanabileceğimiz çok çeşitli araçlar bulunmakta.

Domain sorgulama

Domain sorgulama işlemi aslında tescil etme işleminde yazman firma tarafından ilk yapılan işlemdir.

Örneğin NameCheap sayfasına giderek karşınızdaki Search satırına istediğiniz alan adını yazın. Biz deneme amaçlı yenibirsiteadi.com yazdık ve kullanılabilir olduğunu gördük.

namecheap domain sorgulama

Sorgulama sonrasında karşınıza gelen listede yüzlerce farklı uzantıda da istediğiniz domainin tescil durumunu görebilirsiniz. Add to Cart butonuna basarak bir üyelik oluşturduktan sonra kayıt işlemine devam edebilirsiniz. Eğer karşınıza gelen listede bahsettiğimiz buton yoksa kayıt edilebilir durumda değildir ve bir başkası tarafından tescil edilmiştir. Sizin için önem arz eden bir alan adıysa, düşeceği zamanı beklemeyi veya sahibinden satın almak istiyorsanız, domainin kime ait olduğunu öğrenmek için iletişim bilgilerini de görebileceğiniz birkaç site önerebiliriz.

Domain kime ait?

Bir domainin kime ait olduğunu ve/veya ne zaman tescilden düşeceğini öğrenmek için birçok araç ve web sitesi var burada güvenilirlik oldukça önemli. Çünkü aynı kıymetli bir domain için araştırma yapıyorsanız, sorgulama yaptığınız site arama yaptığınız alan adlarını kayıt edebilir ve sizi tescil etme hakkında mahrum bırakabilir. Bu yüzden öncelikle İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olan ICANN üzerinden sorgulama yapmanız önerilir.

Aşağıdaki link üzerinden aradığınız alan adının ne zaman kayıt edildiğini, eğer kimlik bilgilerini gizlemediyse kime ait olduğunu, tescil süresinin ne zaman biteceğini ve hangi yazman tarafından kayıt edildiğini görebilirsiniz.

ICANN Whois: https://whois.icann.org/en/about-whois

Aşağıdaki görselde, https://genelsite.com/ için whois sonuçlarını görüyorsunuz. İletişim bilgilerimiz gizli olduğu için böyle bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

ICANN Whois Results

Alternatif birkaç site daha:

 • https://who.is/ Hızlı ve hafif bir web sitesidir. Aynı alan adının diğer uzantılarını da kontrol eder.
 • https://tr.godaddy.com/whois/ Domain kime ait sorgular ve iletişim bilgileri açık değilse bu domaini satın almak için size aracılık eder. Her bir alan adı için 209,99 TL artı %20 komisyon gibi rakamlarla Broker hizmetini deneyebilirsiniz.

Domain Tescil – Domain Satın Al

Domain tescil işlemini yapan birçok yerli ve yabancı kuruluş mevcut. Aralarında genellikle bir fark yok gibi görünse de yenileme ve transfer zamanı geldiğinde gerçekler ortaya çıkıyor. Domain satın al ve birkaç sene arkana yaslan mantığında biri için en şeffaf ve güvenilir firmalar genellikle en ucuz fiyatı vermezler. Firmalar yılın bazı dönemlerinde kampanyalar ve indirimler yapar, hatta %90 indirimleri bile görebiliriz.

Bu noktada dikkat etmemiz gerekenler:

 • Yenileme tarihi geldiğinde hangi fiyattan yenilenecek?
 • Domain tescil edildikten sonra başka firmaya transfer edilebilecek mi?
 • Tescil ücretine Whois Protection yani alan adı bilgilerini gizleme dahil mi?
 • DNS kayıtlarını herhangi bir kısıtlama olmadan değiştirebilecek miyim?

vb.


Domain Fiyatları

Domain fiyatları firmadan firmaya, uzantıdan uzantıya değişebilir. En ucuz domain 1 dolardan bile daha düşük fiyata alınabiliyor. Başta .COM öneriyoruz ancak kendinizi denemek veya çok düşük bütçeyle bir internet sitesi açmak istiyorsanız alternatif uzantıları düşünebilirsiniz. NameCheap üzerinden .bid, .download, .online, .site gibi onlarca farklı uzantıda domaini 0.48 dolardan başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz.

En Ucuz Domain

En ucuz yerli ve yabancı domain firmaları:

 • NameCheap: Yeni uzantılar 0.48 dolardan başlayan fiyatlarla kayıt edilebiliyor. Namecheap üzerinden domain satın al: Siteye git
 • GoDaddy: Eğer ilk defa domain satın alacaksanız takip eden üzerinden işlem yaparsanız 1 yıllık .COM uzantılı kayıt için yalnızca 0.99 dolar ödersiniz. Siteye git

Belki daha yüzlerce farklı firma var ancak bu başlı başına bir yazı konusu.

Ücretsiz Domain Alma

Bazı firmalar hosting paketiyle birlikte ücretsiz domain veriyor ancak bunun bir satış politikası olduğunu hemen herkes bilir. Sıfır maliyetle, tamamen ücretsiz alan adı almak için alternatif uzantıları kullanmak zorundasınız. Bu uzantıların başında .TK uzantısı geliyor.

Ücretsiz domain veren siteler

http://www.dot.tk/tr/index.html

https://www.biz.nf/

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın