Akdeniz için korkutan ihtar

Akdeniz için korkutan ihtar
Okunuyor Akdeniz için korkutan ihtar

jTY7XZtaI0Kbi6pm8w4nqw

“Akdeniz, deniz ve insan hayatı için geri dönüşü olmayan değişikliklerle en süratli ısınan denize dönüşüyor” Bu başlık, Dünya Doğayı Müdafaa Vakfı’nın, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü nedeniyle yayımladığı rapora ilişkin.

Vakfın raporuna nazaran öbür deniz ve okyanuslardan %20 daha süratli ısınan Akdeniz, gezegenimizdeki en süratli ısınan ve en tuzlu deniz haline geliyor. Bu durum da yaklaşık 1000 yabancı cinsin, Akdeniz’in ısınan sularına göç etmesine ve endemik cinslerin yerini almasına neden oldu.

Türkiye ve etrafındaki sularda, olağanda Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’ta görülen aslan balığı üzere zehirli tipler artış gösterdi.

Yüksek sıcaklıklar ile fırtınaların sıklığındaki artış, deniz çayırları ve mercan yataklarının kimi bölgelerde yok olacak kadar azalmasına neden oldu. Balıkçılık ve turizm üzere dalların bu durumdan ziyan görebileceği söz edildi.

Raporda, İklim değişikliği, çok avlanma, kirlilik, deniz ticareti ve kıyı gelişiminin yarattığı baskılar Akdeniz’i riske atan ögeler olarak öne çıktı.

Vakıf, dünyadaki tüm önderlere, mutabakatlarla varılan iklim aksiyonları ve finansal sistemler aracılığıyla biyolojik çeşitliliği güçlendirme’ daveti yaptı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın