AirTag’i kargoya verip izlemeyi denedi: Şaşırtan sonuç

AirTag’i kargoya verip izlemeyi denedi: Şaşırtan sonuç
Okunuyor AirTag’i kargoya verip izlemeyi denedi: Şaşırtan sonuç

Apple geçtiğimiz haftalarda düzenlediği lansmanda AirTag’i tanıttı. Birkaç yıldır geleceğinden haberdar olduğumuz bu küçük aksesuar, eşyaların yerlerini bulmanızı sağlıyor. Apple ekosistemine ilişkin aygıtlarla irtibat kurabilen AirTag, sahibinden uzak olsa da pozisyonunu aktarabiliyor. Birleşik Krallık’taki bir AirTag kullanıcısı bu özelliği test etmek için aksesuarını kargoya verdi.

Kargoya verilen AirTag başarılı bir formda izlendi

AirTag’in birincil kullanım hedefi anahtar ya da cüzdan üzere yakınınızda bulunabilecek eşyaları iPhone’lardaki U1 çipi ile izlemektir. Ama her eşya yakınımızda kaybolmuş olamaz. Bu hususta devreye Apple’ın “Bul” veritabanı devreye giriyor. Milyonlarca Apple kullanıcısından oluşan ağ sayesinde AirTag’ler ile bağlantı kuruluyor ve pozisyon takibi hiç kesilmiyor. Bunun mümkün olabilmesi için AirTag’in etrafında diğer Apple aygıtlar olmalı. Eşyasını bulup bulamayacağını merak edenler için İngiltere’deki kullanıcı hoş bir deney yapmış.

airtag kargoya verip izlemeyi denedi sasirtan sonuc

Arkadaşına yollayacağı pakete bir AirTag koyan kullanıcı, bu paketi kargoya verdikten sonra devamlı olarak izlemeyi başardı. AirTag, paketi kargo şubesinden teslimat noktasına kadar izlemeyi başardı. Bu pozisyon dataları rastgele vakit aralıklarıyla kullanıcıya iletildi.

Paket, deneyi yapan kişinin arkadaşına ulaştıktan üç gün sonra bile arkadaşı bunu fark etmedi. Bu da güvenlik konusunda bizleri tasaya düşünüyor. Birinin gizlice çantamıza AirTag’i koyması zımnilik problemleri teşkil edebilir. Şayet takip edilen kişi bir Apple kullanıcısıysa Cihazımızı Bul uygulaması tarafından o şahsa bildirim gönderiliyor. Ama Apple kullanıcısı olmayanlar için bu durum önemli bir sorun haline gelebilir.

Tekrar de uzaktaki bir paketi AirTag ile takip edebilmek hoş. Apple, uzaktan pozisyon takibi konusunda bir artıyı hak ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın