ABD’li Kongre üyesi Omar’dan İsrail yansısı

ABD’li Kongre üyesi Omar’dan İsrail yansısı
Okunuyor ABD’li Kongre üyesi Omar’dan İsrail yansısı

DoIZzldAska87iVGc0zRPQ

ABD’li Müslüman Kongre üyesi Ilhan Omar, ABD idaresinin İsrail’in Filistin’deki ataklarına takviyesini “mide bulandırıcı” ve “ahlak dışı” olarak niteledi.

Gazze’de 10 yaşındaki bir kız çocuğunun yaşadıklarını anlattığı görüntüyü Twitter hesabından paylaşan Omar, ABD’nin, İsrail’in Filistinlilere akınlarına yönelik tavrını eleştirdi.

Omar, “Bu çocuğun ve başka Filistinlilerin maruz kaldıkları adil değil. Onu muhafazaya kıymet görmeyen ABD siyasetinin gaddarlığı adil değil. Bu insanları susturmak ve şeytanlaştırmak adil değil. Eyalet vekillerinizi arayın ve bu görüntüyü tekrar tekrar oynatın.” tabirlerini kullandı.

Omar, bir öbür paylaşımında da ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun ateşkes davetine takviye vermeyen tek ülke olduğunu söz eden fotoğrafa yer verdi.

Kelam konusu paylaşımında Omar, “ABD’nin bu şiddetli katliamı desteklemesi mide bulandırıcı ve ahlak dışı. ABD’nin faal bir formda ateşkesi engellediği ve sivillerin katledilmesine müsaade verdiği diğer bir vakit bilmiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

DEMOKRATLAR ORTASINDA ‘FİLİSTİN ÇATLAĞI’

ABD’de Demokrat Joe Biden idaresi, İsrail’in Filistin’e yönelik aksiyonlarını “meşru müdafaa hakkı” olarak niteleyerek bu ülkeyi kınamaktan kaçınıyor. Kongredeki birtakım Demokrat isimler ise Biden idaresinin bu siyasetini sert bir lisanla eleştiriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın