AB’den yatırım bankalarına kartel cezası

AB’den yatırım bankalarına kartel cezası
Okunuyor AB’den yatırım bankalarına kartel cezası

blank

Avrupa Birliği (AB), kelam konusu bankaların 2’sinin ise vakit aşımı, birinin ciro yapmadığı, birinin de karteli ifşa ettiği gerekçesiyle ceza almaktan kurtulduğunu duyurdu.

AB Kurulu’nun Kıdemli Lider Yardımcısı Margrethe Vestager, Bank of America, Natixis, Nomura, RBS, UBS, WestLB ve UniCredit’in 2007-2011 periyodunda Avrupa’daki birincil ve ikincil piyasalarda euro cinsinden devlet tahvilleri ticaretinde kartel oluşturduklarının belirlendiğini açıkladı.

Kelam konusu 7 yatırım firmasının ihaleler öncesinde sohbet odaları ve terminallerde irtibata geçtiklerine işaret edilen açıklamada, bunların fiyat ve ölçü üzere hassas ticari bilgileri paylaştıkları, ortak strateji belirledikleri kaydedildi.

Açıklamada, yatırım bankalarının kelam konusu davranışlarının AB rekabet kurallarına ters bulunduğu belirtildi.

UBS’in 172 milyon 378 bin euro, Nomura’nın 129 milyon 573 bin euro ve UniCredit’in 69 milyon 442 bin euro para cezasına çarptırıldığı bildirilen açıklamada, NatWest’in karteli ifşa ettiği, Bank of America ve Natixis’in vakit aşımı, Portigon’un ise geçen yıl ciro yapmadığı gerekçesiyle ceza almadığı kaydedildi.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin kesimlerinde rekabete alışılmamış bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komitesi’nde bulunuyor.

AB Komitesi, kelam konusu incelemede rekabet yahut antitröst maddelerine muhalif bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın