AB’den kıymetli vergi düzenlemesi

AB’den kıymetli vergi düzenlemesi
Okunuyor AB’den kıymetli vergi düzenlemesi

HydJqZaaP0uAkUPkZ1uJmw

AB Kurulu, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu (AP) temsilcileri ortasında vergide şeffaflığı artırmak için hazırlanan “Ülke bazında kamuya açık raporlama” isimli düzenlemede muahede sağlandığını açıkladı.

Buna nazaran, son 2 mali yılda konsolide gelirleri 750 milyon euronun üzerindeki bütün çok uluslu şirketler ve iştiraklerinin, AB ülkelerinde ödedikleri vergi bilgilerini kamuya açıklaması gerekecek. Kelam konusu şirketlerin merkezinin AB ülkelerinde olup olmaması bu durumu değiştirmeyecek.

Şirketler, AB ile vergi alanında işbirliği yapmayan üçüncü ülkeleri içeren kara listede yahut vergi düzenlemelerini AB kurallarına uyumlu hale getirmeyi taahhüt eden ülkeleri içeren gri listede yer alan ülkelerde ödedikleri vergileri de açıklamak zorunda olacak.

Vergiler elektronik formatta, ortak bir AB şablonu ile raporlanacak. Raporlama, kelam konusu mali yılın bilanço tarihinden sonraki 12 ay içinde yapılacak.

Raporda, vergi ölçüsüne ek olarak kar yahut ziyan durumu ile her ülkede istihdam edilen kişi sayısı üzere bilgiler de yer alacak.

Uzlaşılan düzenlemenin yasalaşması için AB Kurulu ve Avrupa Parlamentosu’nun resmi onayı gerekiyor. Onayın akabinde üye ülkeler, 18 ay içinde düzenlemeyi ulusal mevzuatlarına aktaracak.

AB Kurulu, üye ülkelerde faaliyet gösteren ve gelirleri 750 milyon euronun üzerinde olan çok uluslu şirketlerin ülke gelirlerini ve karlarını açıklamalarına yönelik düzenleme teklifini 2016 yılında açıklamıştı.

AB çalışmalarına nazaran, şirketlerin çeşitli vergiden kaçınma sistemlerinin Avrupa’ya yıllık 50 milyar euroluk bir maliyeti olduğu öngörülüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın