ABD’den tedarik zincirini düzeltecek atak

ABD’den tedarik zincirini düzeltecek atak
Okunuyor ABD’den tedarik zincirini düzeltecek atak

Washington idaresi, tüm dünyada tesirini gösteren tedarik zinciri sorunu için adımlar atıyor. Hükümet, bu doğrultuda tedarik zinciri için planlarını açıkladı.

ABD, elektrikli araçlar ve yenilenebilir güç için kritik düzeyde olan lityum piller için lokal bir tedarik zinciri kurma planları olduğunu duyurdu. Yeni planların ortasında on yılın sonunda kendi sonları içinde madencilikten pillerin üretimine ve geri dönüştürülmesine kadar birçok ayrıntı bulunuyor.

Tedarik zinciri planı birçok alanı kapsıyor

Kelam konusu planlar başarısızlıkla sonuçlanırsa, ABD kendi gayelerine ulaşmak ve büyüyen elektrik araç sanayisinde rekabet etmek için farklı formda çaba edebilir.

Amerikan Güç Bakanlığı (DOE) tarafından yayınlanan planlarda, pillere olan talebin elektronik eserler ve elektrikli araçlar ekseninde üst düzeye ulaştığı aktarıldı. Ayrıyeten güzelleştirilmiş elektrik şebekeleri, artan ölçüde güneş ve rüzgar gücüne ahenk sağlamak için büyük pillere gereksinim duyulacağı da belirtildi. Bakanlık planında, pille çalışan uçakların gökyüzüne çıkması için de ayarlamaların yapıldığını tabir etti.

tedarik zinciri sorununa abdden cozum

Şu anda ABD, global pil sanayisinde küçük oyuncu pozisyonunda yer alıyor. Çünkü Çin, hem pil üretimi hem de mineral tedarik zincirlerinde en büyük kelam sahibi. Yeni planlar ise, ABD’nin 2028 yılına kadar elektrikli araçlar için lityum iyon piller için öngörülen talebin en azından yarısını sağlayabilmesini sağlamayı hedefliyor.

Bakanlık ABD’deki üretim tesisleri için 17 milyar dolarlık kredi sağlamayı planlıyor. Ayrıyeten federal tesislerde de daha büyük ölçekli güç depolaması sağlamayı amaçlıyor. Geri dönüşüm taleplerine de değinen bakanlık, pil üreticilerini eski eserlerden daha fazla materyal dönüştürmeleri konusunda destekleyeceğinin altını çizdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın