• Ana Sayfa
  • Genel
  • ABD’den Azerbaycan ile Ermenistan’a “tansiyonu düşürme” daveti

ABD’den Azerbaycan ile Ermenistan’a “tansiyonu düşürme” daveti

ABD’den Azerbaycan ile Ermenistan’a “tansiyonu düşürme” daveti
Okunuyor ABD’den Azerbaycan ile Ermenistan’a “tansiyonu düşürme” daveti

OXR4UJ6oq06Ss0Ne3ouoIQ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşmelerinde, hudut münasebetiyle yaşanan gerginliğin düşürülmesi ve iki taraf ortasındaki bağlantının sürmesi daveti yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Sullivan’ın Aliyev ve Paşinyan ile farklı ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirip bölgedeki gerginliği ele aldığı bildirildi.

Açıklamaya nazaran Sullivan, son devirde Azerbaycan ile Ermenistan ortasında yaşanan hudut gerginliğinden ötürü kaygı duyduklarını lisana getirdi ve “henüz belirlenmemiş sonlarla ilgili askeri adımların provokatif olduğunu” tabir etti.

Sullivan, iki ülke ortasındaki bağlantının devam etmesinden ve iki önderin sorunun barışçıl halde tahliline bağlı olmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Azerbaycan ile Ermenistan’ın memleketler arası sonlarını belirleyebilmek için resmi görüşmeler yapmasının gerekliliğinin altını çizen Sullivan, ABD’nin Minsk Kümesi kapsamında bölgede tansiyonun düşürülmesi konusundaki eforlarına devam edeceğini vurguladı.

Azerbaycan ordusunun, Ermenistan işgalinden kurtarılan Laçın ve Kelbecer vilayetlerinde, Ermenistan ile huduttaki mevzilere yerleşmesi iki ülke ortasında gerginliğe neden olmuştu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ordusunun yerleştiği birtakım bölgelerin Ermenistan toprağı olduğunu sav ederek hususla ilgili Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütüne başvurulması istikametinde karar almıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın