ABD’den Almanya’ya Kuzey Akım 2 muafiyeti

ABD’den Almanya’ya Kuzey Akım 2 muafiyeti
Okunuyor ABD’den Almanya’ya Kuzey Akım 2 muafiyeti

ZqPbL5ugHEqdrpNIAAh8hA

ABD’de Joe Biden idaresi, bağları geliştirmek gerekçesiyle, Rus gazını Avrupa’ya iletecek Kuzey Akım projesine uyguladığı yaptırımlardan Almanya ayağını muaf tutuyor.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Güç Güvenliğini Muhafaza Yasası” kapsamında Kongre’ye sundukları raporda projeye müdahil oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine alınabilecek 4 gemi, 5 şirket ve bir kişinin tespit edildiğini kaydetti.

Bu 4 geminin yanı sıra Rusya Federal Devlet Bütçe Kurumu Deniz Kurtarma Servisi’ne bağlı olup projede rol alan 9 geminin de yaptırım listesine alınacağını belirten Blinken, “Ayrıca, Nord Stream 2 AG şirketi ile CEO’su Matthias Warnig’i yaptırımlardan muaf tutmanın ABD’nin menfaatine olduğuna karar verdim” tabirlerini kullandı.

Blinken, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisinin, Rus Deniz Kurtarma Hizmetleri Kurumu’nun kurtarma, etraf ve bro sınırı projesi ile ilgili olmayan faaliyetlerinin devam etmesine müsaade vereceğini bildirdi.

Bugün atılan adımların hem Avrupa güç güvenliğine katkı sağlayacağına hem de Biden’ın Avrupalı ortaklarla bağlantılarını geliştirmesine yardımcı olacağına işaret eden Blinken, “Avrupa güç güvenliğini, Ukrayna’yı, NATO’nun doğu kanadını ve Avrupa Birliği ülkelerini zayıflatacak olan bu projenin tamamlanmasına karşı çıkmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın