ABD’de kurumlar vergisi önerisi

ABD’de kurumlar vergisi önerisi
Okunuyor ABD’de kurumlar vergisi önerisi

VOW6T7YEykiDKEh0LP2RnQ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Vergi Siyaseti Ofisi yetkililerinin matrah aşındırması ve kar transferi konusunda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) bir kesimi olan yönlendirme kümesiyle toplantılara katıldığı bildirildi.

Bu toplantıların bir kesimi olarak global minimum kurumlar vergisi oranıyla ilgili müzakerelerin başladığına işaret edilen açıklamada, ülkelerin vergi tabanlarını korumak, global vergi sisteminin eşitlikçi ve 21’inci yüzyıl global iktisadının gereksinimlerini karşılayacak donanıma sahip olmasını sağlamak için birlikte çalıştığı bir ortam yaratılması gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Kurumlar vergisi rekabeti ve matrah aşındırma baskılarını sona erdirmek için çok taraflı çalışmak zorunludur” değerlendirmesi yer aldı.

Vergi oranlarında tabana yanlışsız bir yarış olduğu anımsatılan açıklamada, global taban kurumlar vergisi oranının çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, orta sınıf ve çalışanlar için adaleti sağlarken inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik edeceği tabir edildi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın yönlendirme kümesine global minimum vergi oranının en az yüzde 15 olması gerektiğini teklif ettiği belirtilen açılamada, bu oranın bir taban olduğu ve yükseltilmesi gerektiği vurgulandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın