• Ana Sayfa
  • Genel
  • ABD’de her 10 şahıstan 6’sı polis şiddetini ülkenin en önemli sorun olarak görüyor

ABD’de her 10 şahıstan 6’sı polis şiddetini ülkenin en önemli sorun olarak görüyor

ABD’de her 10 şahıstan 6’sı polis şiddetini ülkenin en önemli sorun olarak görüyor
Okunuyor ABD’de her 10 şahıstan 6’sı polis şiddetini ülkenin en önemli sorun olarak görüyor

DrFPKe z6kKtkDtR1s48ww

Associated Press-NORC Halkla Alakalar Araştırma Merkezi tarafından yapılan ankete katılan her bölümden yetişkinlerin yüzde 56’sı, ABD’de ırkçılık ve polis şiddetinin en kıymetli sorunların başında geldiği görüşünü belirtti.

Ankete katılanların yarısı şiddet olaylarına karışan polislere adalet sisteminin çok yumuşak davrandığını kaydederken, bilhassa siyahi iştirakçilerde anketteki hususlara olumsuz yaklaşım oranının çok daha yüksek çıktığı gözlendi.

Siyahi iştirakçilerin yüzde 77’si ülkede polis şiddetini çok kıymetli bir sorun olarak gördüğünü belirtti, bu oran beyazlarda yüzde 36’da kaldı.

Yeniden siyahi Amerikalıların yüzde 90’ı polisin kendilerine karşı şiddet ölümcül güç kullanacağına inandıklarını kaydederken, beyaz iştirakçilerin yüzde 46’sı bu kaygıyı paylaştıklarını söz etti.

Öte yandan, Minnesota’da siyahi George Floyd’u öldüren eski polis Derek Chauvin’in hatalı bulunmasının da siyahilerin adalet sistemine olan bakışını değiştirmediğine dikkat çekildi.

Ankete katılanların genelinin yüzde 68’i ülkedeki ceza sisteminde önemli bir ıslahat yapılmasını savunurken, yüzde 27’si yalnızca kimi değişikliklerin gerekli olduğu, yüzde 5’i ise buna gereksinim olmadığı görüşünü paylaştı.

ABD genelinde 1,842 yetişkinin katıldığı anket 29 Nisan-3 Mayıs tarihleri ortasında gerçekleştirildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın