• Ana Sayfa
  • Genel
  • ABD tarihindeki ırkçılık günümüzde siyahilerin global ısınmadan daha fazla etkilenmesine yol açtı

ABD tarihindeki ırkçılık günümüzde siyahilerin global ısınmadan daha fazla etkilenmesine yol açtı

ABD tarihindeki ırkçılık günümüzde siyahilerin global ısınmadan daha fazla etkilenmesine yol açtı
Okunuyor ABD tarihindeki ırkçılık günümüzde siyahilerin global ısınmadan daha fazla etkilenmesine yol açtı

K0rv1cPgs0aog7WTt6pA4A

“Yüzeydeki kentsel ısı adası etkisi”, bir kentteki binalarıni yolların ve altyapısının sıcaklıklar üzerindeki tesirini anlatmak için kullanılıyor. Tüm bu beton ve asfalt, büyük kentsel alanlarda hem gündüzleri hem de geceleri etraftaki kırsal alanlardan çok daha sıcak olmasını sağlayarak daha fazla ısıyı depoluyor. Bu nedenle yeşil alanlar, kentsel alanlardan besbelli biçimde daha soğuk.

KÖKENLERİ 1930’LARDAKİ IRKÇI KONUT UYGULAMALARINA DAYANIYOR

ABD’de daha evvel yapılan bir araştırma, büyük kentlerdeki daha sıcak mahalleler ile 1930’lara dayanan ırkçı konut uygulamaları ortasında bir korelasyon buldu. O vakitler, büyük Afrikalı-Amerikalı yahut göçmen nüfusa sahip bölgeler, federal yetkililer tarafından dokümanlarda “yeniden çiziliyordu” ve mesken kredileri ve yatırım için çok tehlikeli görülüyordu.Bu durum ise akabinde, büyük kentlerin birtakım bölgelerinde yoksulluk ağırlaşmasına ve siyahilerde düşük mesken sahipliği oranlarına yol açtı.

Nature Communications isimli bilimsel mecmuada yayınlanan yeni çalışma, bu daha sıcak mahallelere ve bunlardan etkilenen insanlara daha geniş bir bakış açısı getiriyor. Müellifler, uydu sıcaklığı bilgilerini son nüfus sayımından alınan demografik bilgilerle birleştirerek, siyahilerin İspanyol olmayan beyazlara nazaran yazları gündüz sıcaklarının çok daha yüksek olduğu bölgelerde yaşadığı sonucuna ulaştı.

tnz7uKUh8UKGeImVl D3Q

Bununla birlikte, bilim insanları Amerika kıtasındaki 175 en büyük kentleşmiş bölgenin altısı dışında hepsinde, beyaz olmayan insanların yazın çok daha büyük ısı tesirlerine katlanındığı keşfetti. Siyah beşerler için bu durum bilhassa öbür etnik azınlıklara nazaran daha açık olduğu görüldü.

SİYAHİLER ORTALAMA 3,12 DERECE DAHA FAZLA SICAKLIĞA MARUZ KALIYOR

Araştırmacılar, siyah insanların Hispanikler dışındaki beyaz beşerler için ekstra 1,47 dereceye kentsel mahallelerde ortalama 3,12 derece daha fazla sıcaklığa maruz kaldığını söyledi. Bununla birlikte, uzmanlar fazla sıcaklığa maruz kalmanın yalnızca mevt oranının artmasına yol açmakla kalmadığını, tıpkı vakitte sıcak çarpması, işyerinde üretkenlik kaybı ve öğrenme bozukluğunu içeren bir dizi tesire de nedne olduğunu söyledi.

North Carolina-Chapel Hill Üniversitesi’nden çalışmanın başyazarı Dr. Angel Hsu, “Bu yalnızca münferit bir olay değil, ABD’nin her yerinde durum böyle” dedi.

NEDENİ YOKSULLUK DEĞİL

Başka taraftan, yoksulluk katiyetle yazın artan kentsel sıcağa maruz kalmanın bir faktörü olsa da, tam bir açıklama sağlamadı. Kentlerin yaklaşık yarısında, beyaz olmayanlar yalnızca yüzde 10’u yoksul olarak sınıflandırılmasına karşın, beyaz olmayanların yoksulluk sonunun altında yaşayanlardan daha yüksek yaz sıcağıyla karşı karşıya kaldı.

SkcHB DkQ0G9kbLhmSOa2A

Çalışmanın müellifleri bu ayrımın kökenlerinin ABD’nin tarihinde bulanabileceğini söyledi. Virginia Bilim Müzesi’nden Dr. Jeremy Hoffman, “Bugünün çevresel, sosyoekonomik ve sıhhat eşitsizliklerinin birçoklarını, 20. yüzyılda ‘yeniden çizme’ üzere açık kararlara ve kentsel planlama siyasetlerine kadar takip edebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

TAHLİL AĞAÇLANDIRMA MI?

Öte yandan, bilim insanları gelecekteki yıllarda global ısınma nedeniyle sıcaklıkların daha fazla artacağını ve sorunun daha da kötüleşeceği konusunda uyardı. Çalışamnın muharrirleri, sıcak gerilimi olan alanlara ağaç dikmenin yaz sıcaklıklarını 1,5 derece düşürebileceğini ve bunun da kent sakinlerinin sıhhati için güzel olacağını söyledi. Lakin, Dr. Hoffman, yeni yeşil alanların bölgedeki mülk kıymetlerini artırabileceğini ve bu durumun azınlık sakinlerinin yerinden edilmesine neden olabileceğini söyledi.

Dr. Hoffman, “Ancak, bu mahallelerde yapılacak düzenlemeler için orada yaşayan insanların rehberliği olmadan kararlar alınırsa, teoride bu, geçmişte tekrar çizgi çizme yahut diğer rastgele bir planlama sürecinden daha uygun sonuç vermeyecek” dedi.

SAMANYOLU GALAKSİSİ’NDEN HARİKA GÖRÜNTÜLER

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın