• Ana Sayfa
  • Genel
  • ABD Lideri Biden, birinci yurt dışı seyahatinde Rusya başkanı Putin’i uyardı

ABD Lideri Biden, birinci yurt dışı seyahatinde Rusya başkanı Putin’i uyardı

ABD Lideri Biden, birinci yurt dışı seyahatinde Rusya başkanı Putin’i uyardı
Okunuyor ABD Lideri Biden, birinci yurt dışı seyahatinde Rusya başkanı Putin’i uyardı

9lcs SHo kagQ1CGrBYyzw

Biden, tatil beldesi Cornwall’da düzenlenecek G7 Doruğu’na katılmak üzere İngiltere’ye geldi.

Uçağı Suffolk kentindeki Mildenhall Askeri Üssü’ne inen Biden, burada ABD Hava Kuvvetleri çalışanı ve ailelerinden oluşan bir kalabalığa seslendi.

Lider olarak birinci yurt dışı gezisini yapan Biden, Avrupa’daki temaslarının her noktasında “ABD’nin geri döndüğünü ve dünya demokrasilerinin en çetin zorluklar ve gelecekleri için en kıymetli sorunların üstesinden gelmede birlikte hareket edeceğini açıkça belirteceğini” söyledi.

Biden, temasları kapsamında Rusya önderi Putin ile de görüşeceğine işaret ederek, “Ona bilmesini istediğim şeyleri söyleyeceğim.” diye konuştu.

“DEMOKRASİLERİN EGEMENLİĞİNİ İHLAL ETMENİN SONUÇLARI OLACAĞINI İLETECEĞİM”

ABD’nin Rusya ile gerginlik peşinde olmadığını, “istikrarlı, öngörülebilir bir ilişki” istediğini kaydeden Biden, “Ancak Rus hükümeti ziyanlı faaliyetlerde bulunursa ABD’nin sağlam ve manalı bir formda karşılık vereceği konusunda nettim, bunu esasen gösterdik. ABD, Avrupa ve diğer yerlerde demokrasilerin egemenliğini ihlal etmenin sonuçları olacağını ileteceğim.” tabirlerini kullandı.

ABD Lideri, Washington’un transatlantik ittifaka bağlılığının “kaya üzere sağlam” olduğunu da belirtti.

BİRİNCİ YURT DIŞI GEZİSİ

Biden, Avrupa seyahatinin birinci ayağında 10 Haziran’da İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 13 Haziran’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek.

İngiltere’nin akabinde Belçika’nın başşehri Brüksel’e geçecek olan Biden, 14 Haziran günü gerçekleştirilecek NATO Tepesi’ne katılacak. ABD Lideri, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile lider olarak birinci yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek.

Biden, 15 Haziran’da Brüksel’de ABD-AB Doruğu’na katılacak ve 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile bir ortaya gelecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın