• Ana Sayfa
  • Genel
  • ABD istihbaratı: Covid-19’un nerede ne vakit ya da nasıl ortaya çıktığını şimdi bilmiyoruz

ABD istihbaratı: Covid-19’un nerede ne vakit ya da nasıl ortaya çıktığını şimdi bilmiyoruz

ABD istihbaratı: Covid-19’un nerede ne vakit ya da nasıl ortaya çıktığını şimdi bilmiyoruz
Okunuyor ABD istihbaratı: Covid-19’un nerede ne vakit ya da nasıl ortaya çıktığını şimdi bilmiyoruz

IxQvIxVkTE nRF2w8tnsXg

DNI Yönetici Yardımcısı Amanda Schoch, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD İstihbarat Topluluğu, Covid-19’un birinci nerede, ne vakit ya da nasıl bulaştığını şimdi tam olarak bilmiyor lakin iki beklenen senaryo üzerinde birleşiyor: Ya bu virüs bir insanın enfekte bir hayvanla temas etmesi sonucu doğal olarak bulaştı ya da bu bir laboratuvar kazasıydı.” tabirine yer verdi.

Bu iki senaryodan birinin daha ağır basmadığına işaret eden Schoch, bu senaryolardan birinin daha çok güç kazanması için ellerinde kâfi kanıtın olmadığını kaydetti.

Schoch, “ABD İstihbarat Topluluğu, virüsün kökenini bulmak için tüm mevcut kanıtları incelemeyi, farkı perspektifleri düşünmeyi ve yeni bilgileri toplama ve tahlil etmeyi sürdürüyor.” tabirini kullandı.

ABD’DE “COVİD-19’UN KÖKENİ” TARTIŞMALARI

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD istihbaratının bir raporuna dayandırdığı özel haberi, Covid-19 salgınının birinci kaynağının Vuhan’daki laboratuvar olabileceğine ait tartışmaları yine gündeme getirmişti.

Haberde, ABD istihbaratının ilgili raporuna nazaran salgının kentte yayılmadan kısa mühlet evvel Vuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine misal şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu sav edilmişti.

Evvelki Trump idaresi, pek çok kere virüsün yayılmasından ötürü Pekin’i suçlamış, ABD istihbaratının geçen yılın sonunda yayınlanan raporunda virüsün Vuhan’daki laboratuvardan çıkmış olabileceğine ait bulgulardan bahsedilmişti.

Çin idaresi kelam konusu argümanları kesin bir lisanla yalanlarken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden mevzuyu araştıran bir heyet de virüsün kelam konusu laboratuvardan yayıldığı argümanlarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

HpO9ygZNX0ir7335vM449w

BİDEN İSTİHBARATTAN 90 GÜN IÇİNDE RAPOR İSTEMİŞTİ

ABD Lideri Joe Biden dün yaptığı yazılı açıklamada mart ayında istihbarattan Kovid-19’un kökenini araştırmalarını istediğini ve bu raporu ay başında eline aldığını bildirmişti.

Biden açıklamasında, “İstihbarat Topluluğundan, bizi kesin bir sonuca daha da yakınlaştıracak bilgileri toplama ve tahlil etme gayretlerini iki katına çıkarmalarını ve bunu bana 90 gün içinde rapor etmelerini istedim.” tabirini kullanmıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın