ABD Hava Kuvvetleri, Starship ile yakından ilgileniyor

ABD Hava Kuvvetleri, Starship ile yakından ilgileniyor
Okunuyor ABD Hava Kuvvetleri, Starship ile yakından ilgileniyor

Teknolojinin gelişimi, bir devir hayli değerli olan uzay seyahatlerinin maliyetini azalttı. Bilhassa SpaceX, ve Blue Origin üzere özel şirketlerin bu işe girmesi, milyar dolarlık yatırım gereksinimini ortadan kaldırdı. Hal bu türlü olunca da uzaya göz diken kurum ve kuruluşların sayısı da arttı.

Bunlardan biri de ABD ordusu. Kısa mühlet evvel Lider Trump devrinde Space Force (Uzay Gücü) isimli bir ordu kolu kuran ABD, uzay yarışının bir kesimi oldu. Ortaya çıkan bilgilere nazaran Uzayda kıymetli bir güç olmak isteyen Space Force, Starship‘e hakikaten ilgi duymaya başladı.

ABD Starship için milyonlarca dolarlık yatırım yaptı

2022 yılının federal bütçe dağıtımı için çalışmalara başlayan Beyaz Saray, bütçe taleplerini geçmiş yılın datalarıyla karşılaştırmak için “gerekçe defterini” yayınladı. 462 sayfalık defter, Hava Kuvvetleri’nin yaklaşık 200 milyar dolarlık bütçesini nasıl harcadığı hakkında birçok bilgi içeriyor.

abd hava kuvvetleri starship ile yakindan ilgileniyor 1

Bu bilgilerden en farklı olanı ise Hava Kuvvetleri’nin, SpaceX‘in argümanlı Starship aracının gelişimini yakından takip etmesi oldu. Gelişmiş bir roket hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlayan Hava Kuvvetleri, 1 Ekim’de başlayacak olan önümüzdeki mali yılda bu projeye 47,9 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Dokümanda, “Hava Kuvvetleri, şimdiye kadarki en büyük roketleri geliştirmek için mevcut milyar dolarlık ticari yatırımdan fırsatından yararlanmaya çalışıyor. 100 tonluk kapasiteli kargoları bir saatten kısa bir müddette Dünya’nın rastgele bir yerine ulaştırmak için ticari roketlerden faydalanma.” sözü yer alıyor.

Rapor direkt Starship roketinden bahsetmiyor. Lakin yeryüzünde bu tip yeteneklere sahip tek bir araç bulunuyor. Dokümanda, Hava Kuvvetleri’nin direkt aracın gelişimine yatırım yapmayı düşünmediği belirtiliyor. Hava Kuvvetleri bunun yerine, Starship aracına arayüz sağlamak için gereken bilim ve teknolojiyi finanse etmeyi öneriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın