• Ana Sayfa
  • Genel
  • ABD, düşük gelirli ülkelere verilmek üzere 500 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı satın alacak

ABD, düşük gelirli ülkelere verilmek üzere 500 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı satın alacak

ABD, düşük gelirli ülkelere verilmek üzere 500 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı satın alacak
Okunuyor ABD, düşük gelirli ülkelere verilmek üzere 500 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı satın alacak

jhZujM7W30mZ7Qk5qatiiQ

Amerikan basınına konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Biden’ın yarın G7 toplantısı öncesi İngiltere’de aşı çalışmalarına ait bir duyuru yapacağını belirtti.

Yetkililer, Biden’ın COVAX kapsamında düşük gelirli ülkeler ile paylaşılmak üzere 500 milyon doz covid-19 aşısı alacağını ve bu aşıların dağıtımının gelecek yıl içinde tamamlanacağını duyuracağını aktardı.

Kaynaklara nazaran, kelam konusu 500 milyon doz aşının 200 milyon dozu bu yıl içinde tamamlanacak.

Biden, bu sabah Avrupa gezisi için Washington’dan ayrılmadan evvel gazetecilere yaptığı açıklamada, G7 Tepesi kapsamında aşı programı açıklayacağını kaydetmişti.

ABD, HAZİRAN SONUNA KADAR 80 MİLYON DOZ AŞIYI DÜNYA İLE PAYLAŞMAYI HEDEFLİYOR

ABD idaresi, haziran sonuna kadar dünyaya 55 milyonu AstraZeneca, 25 milyonu ise Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson and Johnson olmak üzere 80 milyon aşı dağıtmayı amaçlıyor.

Biden, 3 Haziran’da dünya ile paylaşacakları 25 milyon doz aşının paylaşım programının ayrıntılarını açıklamış, “Bu dozların en az yüzde 75’i (yaklaşık 19 milyonu) COVAX aracılığıyla paylaşılacak. Bunun 6 milyon dozu Latin Amerika ve Karayipler’e, yaklaşık 7 milyonu Güney ve Güneydoğu Asya’ya, yaklaşık 5 milyonu Afrika’ya gidecek.” bilgisini paylaştı.

Biden, kalan 6 milyon dozun ise Kanada, Meksika, Hindistan ve Güney Kore dahil şu anda olay artışı yaşanan, kriz halinde olan ülkeler ile paylaşılacağını söz etti.

ABD’nin AstraZeneca aşısını öteki ülkelere göndermesi için ABD Besin ve İlaç Dairesinin (FDA), bu aşının kullanımına onay vermesi gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın