ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Filistin diplomasisi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Filistin diplomasisi
Okunuyor ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Filistin diplomasisi

JK JtJk 10W En7Kmv F9g

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken; Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Pakistan ve Fransa dışişleri bakanları ile başka farklı görüşerek, İsrail-Filistin meselesinde “şiddetin sona ermesi ve sükunetin sağlanması” uğraşlarını ele aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’ın 5 ülkeden mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmelerine ait yazılı açıklamalar yaptı.

İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’daki taarruzlarına ve buralarda hayatını kaybeden Filistinli sivillere dair direkt bir kınama ya da reaksiyonun yer almadığı açıklamalara nazaran Blinken, görüştüğü bakanlarla “tüm taraflara şiddete son verme ve sükuneti sağlama” daveti yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri ile görüşmesinde Blinken, tüm taraflara tansiyonu düşürme ve şiddeti durdurma daveti yaptı ve bu mevzudaki gayretleri için Mısır’a teşekkür etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan Al Saud ile görüşmesinde, “İsrail, Gazze ve Batı Şeria’daki şiddetin” durmasına yönelik eforları ele alan Blinken, “Filistinli ve İsraillilerin can kayıplarından ötürü acı çektiğini” lisana getirdi.

Filistinliler ile İsraillilerin tıpkı derecede özgürlük, itimat, onur ve refah içinde yaşama hakkı olduğunu kaydeden Blinken, Al Saud ile Yemen’deki son durumu ve Suudi Arabistan’daki insan hakları ile ilgili yeni gelişmeleri de görüştü.

Blinken, Katarlı mevkidaşı Muhammed bin Abdurrahman Al-Thani ve Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile görüşmesinde de İsrail-Filistin probleminde artan şiddetin sona ermesine ait süreçleri ele aldı.

Ayrıyeten Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi ile de görüşen Blinken, Afgan barış sürecine yönelik Pakistan’ın dayanağının devamının değerine vurgu yaptı ve ABD ile Pakistan ortasındaki iş birliğinin devam edeceği bildirisini verdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın