• Ana Sayfa
  • Genel
  • ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Patrik Bartholomeos’u ziyaret etti

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Patrik Bartholomeos’u ziyaret etti

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Patrik Bartholomeos’u ziyaret etti
Okunuyor ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Patrik Bartholomeos’u ziyaret etti

4cg44cCaO0miotosdF1ElQ

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret etti.

Fener Rum Patrikhanesi’nde gerçekleşen ziyarette, Sherman’a ABD’nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer eşlik etti.

Resmi ziyaretler kapsamında Ankara’nın akabinde İstanbul’a gelen Sherman’ın birinci ziyareti Fener Rum Patrikhanesi’ne oldu.

Patrikhane vazifelileri tarafından karşılanan Sherman, Aya Yorgi Patrikhane kilisesini ziyaret ederek kiliseyle ilgili bilgi alarak mum yaktı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Sherman’ı kilise ziyaretinin akabinde ağırladı.

4Ona0h7azE Mg3rh9eqlGQ

“PATRİKHANE’Yİ BİR PARTNER OLARAK GÖRMEKTEN MEMNUNLUK DUYUYORUM”

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman burada yaptığı konuşmada, “Bugün, dünya çapında 300 milyondan fazla nüfusu sahip Ortodoks dünyada hürmet duyulan bir önder olan Patrik Bartholomeos ile görüşmekten onur duyuyorum” dedi.

ABD’nin Patrikhane ile uzun yıllara dayanan bir alakasının olduğunu söyleyen Sherman, bu bağlamda ulusal hudutları aşan global sorunlarda iş birliği yaptığını lisana getirdi.

Sherman, dünya çapında din özgürlüklerini teşvik etmek için Patrikhaneyi bir partner olarak görmekten memnunluk duyduğunu belirtti.

STwAzXrN5kmjb3qJQJmf5w

“ABD VE TÜRKİYE İLGİLERİ DÜZGÜN BİR SEVİYEDE”

Brüksel’de haziranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasında gerçekleşecek görüşmelere değinen Sherman, “Türkiye ve Amerika ortasındaki stratejik bağları konuşmak için iki önder Brüksel’de bir ortaya gelecek” dedi.

Patrik Bartholomeos da ziyaretten mutlu olduğunu belirterek, “Basında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden’ın iş birliği yapmak için Brüksel’de görüşeceklerini duydum. Bunun alakaların yeterli bir düzeyde olduğunun bir işaret olduğunu düşünüyorum” dedi.

Patrik Bartholomeos, “Ekim ayında ABD’ye ziyarette bulunacağım ve ABD Lideri Joe Biden’le görüşmeyi heyecanla bekliyorum. Kendisiyle güzel münasebetlerimiz var. ABD Lider Yardımcısı olduğu periyotta iki sefer Patrikhaneyi ziyaret etmişti” sözlerini kullandı.

Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Görüşmelerin akabinde Patrikhane bahçesinde hatıra fotoğrafı çekildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın