AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde ateşkes sağladı

AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde ateşkes sağladı
Okunuyor AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde ateşkes sağladı

t8yo53hKrEu81gAL0Wq8NA

AB ve ABD, 2018 yılından beri devam eden çelik ve alüminyum gümrük vergisi uyuşmazlığı hakkında ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, tarafların çelik ve alüminyumda global kapasite meselesini çözmek için görüşmeye başladıklarına işaret edilerek, fazla kapasiteden kaynaklanan pazar bozulmasının AB ve ABD’deki kesim ve çalışanları önemli biçimde tehdit ettiği belirtildi.

ABD ve AB üyesi ülkelerin; benzeri ulusal güvenlik çıkarları, piyasa ekonomileri ve demokrasileri bulunan müttefikler oldukları aktarılan açıklamada, Çin üzere ticareti bozucu siyasetleri destekleyen ülkelere karşı birlikte hareket edileceği bildirildi.

AB ve ABD’nin, kapasite sorunu görüşmelerine yapan bir ortam sağlamak için ikili ticareti olumsuz etkileyen mevzularda adım atmama konusunda uzlaştıkları belirtilen açıklamada, yıl bitiminden evvel bu bahislerde tahlil sağlamaya çabalanacağı kaydedildi.

“İlave gümrük vergisi uygulamama kararı, uyuşmazlığa tahlil bulmaya katkı sağlayacak”

AB Kurulu Kıdemli Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AB, ABD’nin çelik ve alüminyum gümrük vergilerine karşı tekrar dengeleme tedbirlerindeki artışı süreksiz olarak askıya alacak.” sözünü kullandı.

Atlantik ötesi münasebetleri yine canlandırmanın kıymetine işaret eden Dombrovskis, ek gümrük vergisi uygulamama kararının uyuşmazlığa tahlil bulmaya katkı sağlayacağını vurguladı.

ABD, 2018 yılında “ulusal güvenlik” gerekçesiyle başladığı ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri uygulama kararına AB ülkelerini de dahil etmişti.

Ağır görüşmelere karşın AB tarafı, ABD’yi çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10’luk gümrük vergisi uygulama kararından vazgeçiremedi.

ABD’ye karşı ticari misilleme olarak dengeleyici önlemler alan AB, bu ülkeden ithal edilen mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik üzere yüzlerce farklı esere yüzde 25 oranında gümrük vergisi yürürlüğe koydu.

AB tarafı, 1 Haziran’da kimi ABD eserlerine uygulanan gümrük vergisini yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyordu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın