• Ana Sayfa
  • Genel
  • AB, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın adaylığı için harekete geçti

AB, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın adaylığı için harekete geçti

AB, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın adaylığı için harekete geçti
Okunuyor AB, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın adaylığı için harekete geçti

A6gi1O9sOEqalvOhvGuM6A

Fransa tarafından yürütülen Avrupa Birliği (AB) Kurulu Periyot Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, AB’nin Ukrayna, Moldova ve Gürcistan tarafından sunulan adaylık müracaatlarına ait resmi etapları başlattığını bildirdi.

Başkanlığın toplumsal medya hesabından paylaşılan bilgiye nazaran, Avrupa Komitesi’nin ismi geçen ülkelerden gelen görüşler hakkında bir görüş sunmaya davet edildiği bildirildi. Bu süreç AB üyeliği adayları için uzun bir yolda birinci adımı işaret ederken, kelam konusu yetkilendirme Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen başkanlığındaki AB Kurulu, başvuran ülkelerin AB’nin temel prensipleri, kurumsal ve demokratik istikrarları ve ekonomileri ile ilgili referanslarını gözden geçireceği bir sürecin başlaması manasına geliyor.

Buna nazaran AB üyesi 27 ülkenin ilgili Bakanları’nın aldığı karar doğrultusunda, AB Komisyonu’na her bir ülkenin adaylık başvurusunu inceleyip görüş bildirme yetkisi verdiği duyuruldu.

EVVEL UKRAYNA AKABİNDE MOLDOVA VE GÜRCİSTAN BAŞVURDU

Öte yandan geçtiğimiz günlerde, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski tarafından imzalanan ve AB’ye sunulan müracaat dilekçesi, Avrupa Parlamentosu tarafından desteklenmişti. Her ikisi de Rusya kontaklı ayrılıkçı bölgelere mesken sahipliği yapan Moldova ve Gürcistan’da kısa bir mühlet sonra AB’ye adaylık müracaatında bulunmuşlardı. AB adaylık statüsü alabilmek için Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın AB Kurulu’nun oybirliğiyle dayanağını alması gerekiyor. Bu dayanağın akabinde iştirak müzakerelerine başlayabilecek sürecin birinci adımı olarak nitelendirilen yetkilendirme, tam üyeliğe dair kesin bir destek sağlamıyor. AB Kurulu tarafından yapılacak görüş beyanı öncesi incelemenin ise ne kadar süreceği hakkında bilgi verilmedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın