• Ana Sayfa
  • Genel
  • AB, seyahat vizelerinde güvenliğin ve denetimlerin artırılmasına onay verdi

AB, seyahat vizelerinde güvenliğin ve denetimlerin artırılmasına onay verdi

AB, seyahat vizelerinde güvenliğin ve denetimlerin artırılmasına onay verdi
Okunuyor AB, seyahat vizelerinde güvenliğin ve denetimlerin artırılmasına onay verdi

9kwx seVNUKtsttlC94hJw

AB Devir Başkanlığını yürüten Portekiz’in yaptığı yazılı açıklamaya nazaran, VIS’te öngörülen düzenlemeye AB Kurulu onay verdi. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) kabul etmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının akabinde kelam konusu değişiklikler yürürlüğe girecek.

AB, değişen göç ve güvenlik meselelerine bir karşılık olarak VIS’te ıslahat yapmayı uygun gördü. Buna nazaran, bilhassa kısa vadeli seyahat vizelerinde güvenlik ve denetimler sıkılaştırılacak. VIS’te yapılacak ıslahatla kısa ve uzun müddetli vizeler ile AB ülkelerinde oturum müsaadesi olanların denetimleri artırılacak. Bu vakte kadar kısa vadeli vize talepleri için bilgi toplayan VIS, bunu özgür sirkülasyonda kullanılan tüm seyahat evrakları için yapacak.

VIS’in bundan bu türlü Schengen Bilgi Sistemi (SIS), Giriş ve Çıkış Sistemi (EES), Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) üzere öteki AB sistemleri ve data tabanlarıyla irtibatlı hale getirilecek; Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), Memleketler arası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) ve sığınmacılar ile göçmenlerin parmak izlerini saklayan Eurodac ile de ilişkili olacak.

Yapılacak öteki değişiklikler kapsamında, mevcut durumda dijital formatta olan seyahat evraklarında, biyografik data sayfaları dijitalleştirilecek, parmak izi alma yaşı 12’den 6’ya indirilecek, fotoğrafların çözünürlük ve imaj kalitesi yükseltilecek.

Portekiz İçişleri Bakanı Eduardo Cabrita, bahse ait yaptığı açıklamada, AB’nin Schengen ülkelerine giriş yapan şahısların denetimini daha da sıkılaştırmak için uzun vakittir bir çalışma yürüttüğünü vurgulayarak “Yeni kurallar, güvenlik tehdidi oluşturabilecek yahut göçmenlerle ilgili kuralları ihlal edebilecek bireyleri belirlemek için vize talepleri üzerinden denetimlerin daha düzgün yapılmasına imkan sağlayacak.” tabirlerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın