AB kurumları aşı sertifikasında uzlaştı

AB kurumları aşı sertifikasında uzlaştı
Okunuyor AB kurumları aşı sertifikasında uzlaştı

16BSvYUgUkSpBnpmRo3Vmg

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından, aşı sertifikası konusunda AB Komitesi, AB Kurulu ve Avrupa Parlamentosu (AP) ortasında yürütülen müzakerelerin uzlaşı ile sonuçlandığını açıkladı.

Daha evvel “Dijital Yeşil Sertifika” olarak tanımlanan dokümanın “AB Dijital COVID Sertifikası” olarak isimlendirildiğini belirten Von der Leyen, bunun AB genelinde inançlı ve kolay seyahatin yine sağlanması için kıymetli bir adım olduğunu belirtti.

Uzlaşıya nazaran AB üyesi ülkeler, sertifika yürürlüğe girdikten sonra ek test yahut karantina üzere seyahat kısıtlamalarından kaçınacak.

Halk sıhhatinin korunması üzere gerekli durumlarda ise ülkeler ek önlemler alabilecek.

AB Komitesi, Covid-19 testlerinin uygun fiyatlı olması için acil dayanak düzeneğinden 100 milyon euroluk kaynak aktaracak.

AB Dijital COVID Sertifikası fiyatsız olacak, kağıt yahut dijital olarak hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi gayesiyle aşı olmayan şahıslar de sertifikaya sahip olabilecek.

Aşı sertifikası, şahısların Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin güzelleştiğine ve antikor düzeyine dair belgeyi ve Covid-19 test sonucunu içerecek.

Sertifikayla AB’de onaylı Covid-19 aşıları olmuş bireylere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek. Lakin AB ülkeleri, öbür aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

AB halihazırda, BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onayladı.

Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de geçerli olacak. Sertifika AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıyeten AB’de ikamet eden fakat AB vatandaşı olmayan bireyler ile başka AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

AP, müzakerelerde dokümana “AB Dijital COVID Sertifikası” ismi verilmesini, sertifika sahiplerine karantina yahut test üzere ek seyahat kısıtlamaları getirilmemesini talep ediyordu. Ayrıyeten, aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi maksadıyla AB ülkelerinin vakitli ve fiyatsız test imkanı sağlamasını istiyordu.

Bu evreden sonra, sertifika düzenlemesinin yürürlüğe girmesi için AP Genel Heyeti ve üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor. Bu sürecin 1 Temmuz’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın