• Ana Sayfa
  • Genel
  • AB ile Yunanistan ortasında Türkiye sonundaki “ses topu” uyuşmazlığı devam ediyor

AB ile Yunanistan ortasında Türkiye sonundaki “ses topu” uyuşmazlığı devam ediyor

AB ile Yunanistan ortasında Türkiye sonundaki “ses topu” uyuşmazlığı devam ediyor
Okunuyor AB ile Yunanistan ortasında Türkiye sonundaki “ses topu” uyuşmazlığı devam ediyor

VgTi0fPr60GVlU tdmqf3w

Yunanistan’ın göçmenlerin geçişlerini engellemek için Türkiye sonuna çok yüksek ses çıkaran “ses topu” yerleştirmesi ile ilgili Avrupa Birliği ve Yunanistan tarafları karşılıklı açıklamalar yaptı.

AB Kurulunun iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Yunanistan’ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in Brüksel’deki görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, hususla ilgili soru üzerine, ikili ortasında Yunanistan hudut güvenlik ünitelerinin Türkiye hududuna konuşlandırdığı ve geçen haftalarda testleri yapılan “ses topu” hakkındaki uyuşmazlık gündeme geldi.

‘SINIRLARI KORUMAK İÇİN GARİP BİR YÖNTEM’

Johansson, ses topunun bugünkü görüşmede ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, “Bugün bunu konuşmadık. Benim görüşüme nazaran bu, sonlarınızı korumak için garip bir yöntem” dedi.

Misyon alanında AB hudutlarının korunması da bulunan Johansson’a karşılık veren Yunan bakan ise ses topunu savundu.

oXz3z6vpAEO8DYYRFXSzzg

‘KİMSEYİ TEHLİKE ALTINA SOKMADAN SONLARI KORUYABİLİR’

Mitarakis, memleketler arası hukuku ihlal etmeyen teknolojileri kullanabileceklerini belirterek “Bu, kimseyi tehlike altına sokmadan AB hudutlarını koruyabilir” diye konuştu.

Mitarakis, “Yunan polisi ve kıyı güvenliğinin hudutlarda ve Ege’de bilhassa son iki yılda insan hayatının korunmasında eksiksiz bir geçmişi” bulunduğunu savundu.

YUNAN BAKAN: BU TUHAF DEĞİL

Yunan bakan, Yunanistan’ın ses topu kullanarak AB hukukunu ihlal edip etmediği sorusuna, “Yunan polisini etkileyecek operasyonel bahisler hakkında konuşmayacağım” derken, “Bu operasyonel hususları insan kaçakçılarının eline geçecek bilgilerin dışında tutmak kıymet taşıyor. Kıymetli olan şu. Bu tuhaf değil. Asıl problem şu. Her şey tesirli formda ve AB mevzuatı dahilinde olmak zorunda” sözlerini kullandı.

Johansson da Yunan bakanın konuşmasının akabinde tekrar kelam alarak, “Bence bu sonlarınızı korumak için tuhaf bir yol. Bu, AB Komitesi tarafından kurulmuş bir şey değil. Bunun temel haklara uygun olduğunu ümit ediyorum. Bu güç netleştirilmeli. Bir ihlal sürecinde değiliz” karşılığını verdi.

XHFf4w 02UmlvEeaEv 13w

AB, ‘ENDİŞELİYİZ’ AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, Yunanistan’ın göçmenlerin geçişlerini engellemek için Türkiye hududuna çok yüksek ses çıkaran “ses topu” yerleştirmesinden “endişeli” olduğu ve Atina’dan mevzu hakkında bilgi istediği bildirilmişti.

AB Komitesi sözcülerinden Adelbert Jahnz, günlük basın toplantısında hususla ilgili soruyu yanıtlarken, AB’nin dış sonlarındaki altyapıdan üye ülkelerin sorumlu olduğunu hatırlatmıştı

YUNANİSTAN’IN “SES TOPU”

Atina idaresi, bir müddet evvel Meriç hudut bölgesine, beklenen toplu göçmen akınlarına karşı kullanmak üzere, taşınabilir, güçlü ses dalgaları yayabilen 2 adet Uzun Menzilli Etkin Akustik Uyarıcı (LRAD) sistemi yerleştirdi.

Sivil ve askeri alanlarda kullanılan LRAD sistemleri, beşerler üzerinde kullanıldığında istikamet şaşırtıyor, sağır edebiliyor, dayanılmaz acılara neden oluyor ve sonucu bilinmeyen sıhhat meselelerine yol açabiliyor.

Yunan polisine ilişkin zırhlı aracın üzerine kurulan ve “ses topu” olarak isimlendirilen uzun menzilli akustik aygıttan Türkiye sonuna hakikat sağır edici sesler gönderilebilecek sistem, kimi AB ülkeleriyle insan hakları savunucularının da yansısını çekiyor. Ses topunun bir savaş uçağının gürültüsüne eş bedelde ses çıkarabildiği belirtiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın